Jak pozbyć się problemu zazdrości w związku?

Witam mam bardzo duży problem z moją zazdrością moja żona już ma dosyć kontroluje jej telefon meile a jak zobaczę jakieś sms od kolegów z pracy to już mnie krew zalewa sam jej każe chodzić na imprezy po których wszczynam awantury wyzwiska bardzo ja krzywdze słowami ciągle myślę że mnie zdradza. Kupuje nowa bielizne już myślę że dla kogoś innego itp proszę pomóżcie bo wkoncu żona powie dość i odejdzie z córką

W tej sytuacji- nadmiernej i nieadekwatnej zazdrości- jej podłoże najczęściej leży głębiej, w problemach osoby zazdrosnej. Może to być np. zaniżona samoocena, wcześniejsze doświadczenia, trudności osobowościowe itp. Dlatego zachęcam do podjęcia konsultacji psychologicznej i psychoterapii. Specjalista pomoże Panu zrozumieć przyczyny nadmiernej zazdrości, przepracować je, a tym samym poradzić sobie z nimi skutecznie i trwale. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Dzień dobry.

Z Pana wpisu wnioskuję, że sytuacja jest dość poważna. Opisał Pan wiele zachowań wynikających z zazdrości, które naruszają granice Pana żony. Rozumiem Pana obawy co do tego, że Pana żona może w końcu nie wytrzymać i odejść.

Dobrze, że zdecydował się Pan coś zmienić i napisał Pan o swoich trudnościach. To ważny pierwszy krok. To, co może Pan zrobić, by sobie skutecznie pomóc, to poszukać profesjonalnej pomocy. Zachęcam, by rozważył Pan zgłoszenie się do psychoterapeuty i rozpoczęcie wspólnej pracy nad przeżywanymi przez Pana trudnościami.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam Pana
Pana zazdrość oraz paniczny lęk przed zdradą żony
spowodowane są zapewnie niską samooceną
lub przykrymi doświadczeniami z przeszłości.
Dlatego tak trudno Panu zaufać żonie. .
Niepokojące myśli i skojarzenia, lęki przed zdradą
czy utratą żony, poczucie dyskomfortu spowodowane
raczej wyobrażoną zdradą sprawiają, że jest Pan
podejrzliwy wobec swojej małżonki.
Powinien Pan jednak wiedzieć, że przesadna zazdrość
zniszczyła już wiele związków.
Żona początkowo spokojnie się tłumaczy, ale z czasem
może poczuć się osaczona, może mieć dość bezpodstawnych
podejrzeń i pretensji.
Jeżeli trudno Panu samemu uporać się z zazdrością,
warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty.
Żeby bowiem skutecznie Panu pomóc, trzeba dokładnie
poznać naturę Pana problemu, dotrzeć do źródła Pana
problemu z pohamowaniem nadmiernej zazdrości
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną, wzmocnić poczucie własnej wartości,
oraz uporać się z zazdrością.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,

Dobrze, że Pan sam również widzi problem w swoim zachowaniu, chce to zmienić to już pierwszy krok do tego aby szukać pomocy - psychologa lub psychoterapeuty. Może być wiele przyczyn takich emocji oraz pojawiania się wspomnianych zachować. Psychoterapia jest realną pomoc dla Pana.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
synovial.pl