Jak poradzić sobie z zazdrością i zaborczością w związku?

Jestem 20-letnim chłopakiem. Od roku jestem w związku z młodszą o 2 lata dziewczyną. Wcześniej wszystko było w porządku, jednak od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie chorobliwą zazdrość i zaborczość. Mam problem, gdy dziewczyna chce wyjść gdzieś ze swoim towarzystwem (jeśli są tam jej koledzy), gdy zbyt długo tańczy z jakimś kolegą lub gdy idzie na imprezę i nie odpisuje mi tak często, jakbym chciał. Rozmawialiśmy o tym kilka razy, ona miała już ochotę mnie zostawić, bo czuła się tym zmęczona. Ja obiecałem poprawę i przez jakiś czas tak było, jednak myślę, że problem znowu wraca. Czy jestem w stanie sam sobie pomóc?

Witam,

chorobliwa zazdrość jest problemem, w momencie kiedy nie można zaufać partnerowi, ponieważ powoduje dysfunkcyjne zachowanie wobec tej osoby - niszczy relacje i wpływa niekorzystnie na samopoczucie osoby odczuwającej chorobliwą zazdrość. Z drugiej strony zazdrość jako uczucie jest wskaźnikiem miłości, jednak ważne jest żeby umieć sobie poradzić z reakcjami wywołanymi przez zazdrość, polegającymi na kontrolowaniu emocji i zachowań, wizyta u psychologa jest wskazana, zalecana jest pomoc w formie psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana,
Pana zazdrość, wręcz zaborczość oraz paniczny lęk przed zdradą
dziewczyny spowodowane są zapewne niską samooceną
lub przykrymi doświadczeniami z przeszłości.
Dlatego tak trudno Panu zaufać partnerce.
Niepokojące myśli i skojarzenia, lęki przed zdradą
czy utratą dziewczyny, poczucie dyskomfortu spowodowane
raczej wyobrażoną zdradą sprawiają, że jest Pan
podejrzliwy wobec swojej partnerki.
Powinien Pan jednak wiedzieć, że przesadna zazdrość
zniszczyła już wiele związków.
Dziewczyna początkowo spokojnie się tłumaczy, ale z czasem
może poczuć się osaczona, może mieć dość bezpodstawnych
podejrzeń i pretensji.
Jeżeli trudno Panu samemu uporać się z zazdrością,
warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty.
Żeby bowiem skutecznie Panu pomóc, trzeba dokładnie
poznać naturę Pana problemu, dotrzeć do źródła Pana
problemu z pohamowaniem nadmiernej zazdrości
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną, wzmocnić poczucie własnej wartości,
oraz uporać się z zazdrością.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl