Jak poradzić sobie z nieustanną kłótnią rodziców?

Cześć mam 18 lat. Od razu przepraszam za błędy. Mam duży problem... moi rodzice się kłócą, w sensie bardziej niż zwykle. Jakieś 2 tygodnie temu mój tata kupił sobie auto (mieliśmy już jedno i po groźbach że odetnie wypłatę i nie będziemy mieli środków do życia kupili drugie ) i pomimo prób namawiania mamy że nie będzie nas stać na utrzymanie dwóch na raz i tak je kupił. W sumie od tego się zaczęło. Moja mama zaczęła na niego naskakiwać jak tylko mogła i o obojętnie jaką głupotę, po prostu na siłę szukała zwady. Zaś mój tata na początku próbował dojść do jakiegoś porozumienia ale później przestał i też na siłę chciał się kłócić. Powodem ich dzisiejszej sprzeczki jest to że tata za bardzo przekroczył prędkość (ograniczenie było do 20km/h a on jechał ok. 60km/h) i gdy odbierał mnie z pracy zaczął znów nadawać na mamę. Mówił coś o tym że mama go oszukuje na pieniądzach ale nie dokończył bo mu oznajmiłam że nie chce tego słuchać. Po przyjeździe do domu znowu się poklucili i tata siedzi na ogródku. Przepraszam że tak nie składnie. Nie wiem co mam zrobić. Mam już tego wszystkiego dość.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani sytuacja jest trudna, mam wrażenie, że cały czas funkcjonuje Pani w stresie i napięciu. Sytuacja domowa mocno oddziałuje na całe Pani życie. Może warto porozmawiać z rodzicami – z każdym oddzielnie. Proszę spróbować wybrać spokojny moment i powiedzieć o swoich uczuciach. Rodzice mogą być tak zapaleni w złości na siebie samych, że być może nie mają świadomości, jak ich słowa i nastawienie wpływają na Panią, jak się Pani czuje. Może Pani zaproponować rodzicom udział w terapii rodzinnej.

Proszę zadbać o wsparcie dla siebie – na pewno w Pani otoczeniu znajduje się ktoś życzliwy, kto wesprze rozmową, dobrym słowem. Dzielenie się problemami z innymi pomaga ułożyć myśli i nazwać uczucia – a tym samym przynosi ulgę. Proszę też spróbować porozmawiać z kimś, kto oprócz wsparcia będzie mógł udzielić Pani pomocy – może to być zaufany nauczyciel, psycholog szkolny albo ktoś całkowicie obcy – tu można skorzystać z telefonu zaufania dla młodzieży. Taka osoba pomoże stworzyć Pani granice – by czuć się jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo we własnym domu.

W naszym serwisie już kilkukrotnie spotkaliśmy się z podobnymi problemami, proszę spojrzeć pod podane linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/trudnosci-z-poradzeniem-sobie-podczas-rozwodu-rodzicow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/naduzywanie-alkoholu-przez-ojca-i-klotnie-rodzicow-a-chec-ucieczki-z-domu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/trudne-relacje-z-matka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.