Dzień dobry, proszę pamiętać, że to są problemy rodziców i niestety nie ma Pani na nie wpływu. Być może byłoby lepiej gdyby faktycznie się rozstali, nie byłoby tych kłótni i złej atmosfery w domu. Warto poprosić rodziców żeby nie kłócili się przy dzieciach, żeby nikt nie był ich świadkiem bo jest to po prostu nieprzyjemne. Proponuję skupić się na sobie, dbać o swój rozwój, o siebie bo na to ma Pani wpływ. Pozdrawiam A. Pacia
Witam, Droga Pani, z opisu wynika, że sytuacja jest bardzo niepokojąca, a Pani frustracja z nią związana jest bardzo wysoka. Zrozumiała jest troska o dobro rodziny, szczególnie o młodsze rodzeństwo, fajnie że szuka Pani rozwiązań, pomocy.
Mimo, że jest Pani już dorosłą osobą, zawsze relacje rodzinne będą miały duży wpływ. Odpowiedzialność za ciągłość i atmosferę w rodzinie zawsze ponoszą rodzice, rozwiązanie trudności w relacji małżeńskiej to również kompetencja jedynie małżonków. W tym sensie, Pani działania są ograniczone. Każda reakcja (rozmowy, zwracanie uwagi na problem) dzieci, bez chęci i zaangażowania ze strony rodziców, a przede wszystkim akceptacji problemu, jest najczęściej mało efektywna. Zachęcam do pomocy sobie, we własnych problemach, wsparcie rodzeństwa. Proszę zrzucić ze swoich ramion odpowiedzialność za pomoc rodzicom, bo to na nich ona spoczywa, a Pani niech się skupi na własnym życiu, celach i realizacji potrzeb. Gdy czuje Pani, że sytuacja w domu za bardzo na nią wpływa, zawsze można poprosić o wsparcie specjalisty. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Witam,
Niestety problem porozumienia między rodzicami, mimo Pani szczerych chęci, może być rozwiązany wyłącznie między nimi i przez nich. Nie są bez znaczenia jednak Pani skargi na ten stan, radziłabym w miarę możliwości porozmawiać bardziej o tym, co Wy jako dzieci czujecie gdy tak się dzieje i gdy rodzicie grożą rozwodem. Nie jest Pani również odpowiedzialna za sytuację w domu. Warto zaproponować pomoc rodzicom w postaci terapii małżeńskiej i pozostawić im do decyzji namiary na konkretnego psychologa prowadzącego terapię par. Czasem lepiej gdy niepotrafiący żyć razem małżonkowie się rozstaną, a czasem gdy jak Pani napisała trwa to 5-6 lat - jest to wypracowany toksyczny sposób funkcjonowania tej relacji.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Witam, Pani rodzice codziennie się kłócą, stara się Pani sama ich uspokoić ale to nie pomaga. Rozumiem że martwi się Pani również o młodszą siostrę. Sytuacja rodzinna którą Pani opisuje na pewno jest trudna, zaburza poczucie bezpieczeństwa, powoduje smutek, lęk, chęć ingerencji w tą sytuację, jednak to rolą rodziców jest poradzić sobie w sposób dojrzały w sytuacji konfliktu. Ważne aby skorzystali z pomocy psychologicznej, psychoterapii dla par i podjęli przemyślaną decyzję w sprawie przyszłości swojego związku, tak aby zminimalizować koszty psychologiczne rodziny. Proszę się zastanowić czy w Pani rodzinie jest ktoś kto mógłby również porozmawiać z Pani rodzicami na ten temat, której nie będą uciszać w tak obcesowy sposób jak Panią.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kilkuletnia kłótnia między rodzicami a rozwód jako najlepsze rozwiązanie – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Trudności z poradzeniem sobie podczas rozwodu rodziców – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Rozwód rodziców – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Dlaczego mam dość spory problem związany z rozwodem rodziców? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Dlaczego ojciec krytykuje matkę? – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Niechęć do chłopaków od rozwodu rodziców – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak poradzić sobie z nieustanną kłótnią rodziców? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak sobie z tym poradzić? Rozwód rodziców, kompleksy itd. – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Relacje z siostrą i rodzicami – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pomóc rodzicom w wychowaniu niepełnosprawnego brata? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
artykuły
Rozwód rodziców a depresja
Rozwód rodziców jest sytuacją ekstremalną w życiu
Koronawirus: Bezpłatne porady psychologiczne NFZ. Przetestowaliśmy, jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa oraz gwałtownym
Syndrom DDA - rodzina, związki z osobami uzależnionymi, relacje z rodzicami, role DDA, kariera, terapia
Syndrom DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików to zbió