Jak sobie poradzić z rozwodem rodziców?

Witam, mam 18 lat i dużo problemów, ale nie o tym teraz. Chce się skupić na jednym, który nie daje mi spokoju. Mianowicie moi rodzice codziennie się kłócą od jakiś 5/6 lat. Są w stanie kłócić się o male błahostki. Mama wytyka wszystko tacie, tata mamke i tak w kółko. Sama próbuje ich uspokoić i na spokojnie porozmawiać. Problem w tym, ze mnie nie słuchają, a mama mówi, ze mam się zamknąć. Mam młodszą siostrę, której też nie pasują ciągle kłótnie. Dosyc czesto groza rozwodem. Co mam zrobić?

Dzień dobry, proszę pamiętać, że to są problemy rodziców i niestety nie ma Pani na nie wpływu. Być może byłoby lepiej gdyby faktycznie się rozstali, nie byłoby tych kłótni i złej atmosfery w domu. Warto poprosić rodziców żeby nie kłócili się przy dzieciach, żeby nikt nie był ich świadkiem bo jest to po prostu nieprzyjemne. Proponuję skupić się na sobie, dbać o swój rozwój, o siebie bo na to ma Pani wpływ. Pozdrawiam A. Pacia

Witam, Droga Pani, z opisu wynika, że sytuacja jest bardzo niepokojąca, a Pani frustracja z nią związana jest bardzo wysoka. Zrozumiała jest troska o dobro rodziny, szczególnie o młodsze rodzeństwo, fajnie że szuka Pani rozwiązań, pomocy.
Mimo, że jest Pani już dorosłą osobą, zawsze relacje rodzinne będą miały duży wpływ. Odpowiedzialność za ciągłość i atmosferę w rodzinie zawsze ponoszą rodzice, rozwiązanie trudności w relacji małżeńskiej to również kompetencja jedynie małżonków. W tym sensie, Pani działania są ograniczone. Każda reakcja (rozmowy, zwracanie uwagi na problem) dzieci, bez chęci i zaangażowania ze strony rodziców, a przede wszystkim akceptacji problemu, jest najczęściej mało efektywna. Zachęcam do pomocy sobie, we własnych problemach, wsparcie rodzeństwa. Proszę zrzucić ze swoich ramion odpowiedzialność za pomoc rodzicom, bo to na nich ona spoczywa, a Pani niech się skupi na własnym życiu, celach i realizacji potrzeb. Gdy czuje Pani, że sytuacja w domu za bardzo na nią wpływa, zawsze można poprosić o wsparcie specjalisty. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Witam,
Niestety problem porozumienia między rodzicami, mimo Pani szczerych chęci, może być rozwiązany wyłącznie między nimi i przez nich. Nie są bez znaczenia jednak Pani skargi na ten stan, radziłabym w miarę możliwości porozmawiać bardziej o tym, co Wy jako dzieci czujecie gdy tak się dzieje i gdy rodzicie grożą rozwodem. Nie jest Pani również odpowiedzialna za sytuację w domu. Warto zaproponować pomoc rodzicom w postaci terapii małżeńskiej i pozostawić im do decyzji namiary na konkretnego psychologa prowadzącego terapię par. Czasem lepiej gdy niepotrafiący żyć razem małżonkowie się rozstaną, a czasem gdy jak Pani napisała trwa to 5-6 lat - jest to wypracowany toksyczny sposób funkcjonowania tej relacji.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam, Pani rodzice codziennie się kłócą, stara się Pani sama ich uspokoić ale to nie pomaga. Rozumiem że martwi się Pani również o młodszą siostrę. Sytuacja rodzinna którą Pani opisuje na pewno jest trudna, zaburza poczucie bezpieczeństwa, powoduje smutek, lęk, chęć ingerencji w tą sytuację, jednak to rolą rodziców jest poradzić sobie w sposób dojrzały w sytuacji konfliktu. Ważne aby skorzystali z pomocy psychologicznej, psychoterapii dla par i podjęli przemyślaną decyzję w sprawie przyszłości swojego związku, tak aby zminimalizować koszty psychologiczne rodziny. Proszę się zastanowić czy w Pani rodzinie jest ktoś kto mógłby również porozmawiać z Pani rodzicami na ten temat, której nie będą uciszać w tak obcesowy sposób jak Panią.
Pozdrawiam serdecznie