Dlaczego ojciec krytykuje matkę?

Mój ojciec na każdym kroku krytykuje moja mamę. Zawsze robi albo mówi coś co mu nie odpowiada. Ma wtedy pretekst żeby zrobić awanturę która niekiedy przeradza się w takie sytuacje ze mamę ciężko jest uspokoić, dusi się i nie może wypowiedzieć słowa. A wszystko to z nerwów do jakich doprowadza ja mój ojciec. Dla niego każdy pretekst jest dobry aby się obrazić i tygodniami do nikogo się nie odzywać. Nawet do nas choć już dorosłych dzieci.Powodem bywają sytuacje w których mama chce aby zrobić zakupy do domu, nie mówiąc już o tym żeby kupić coś dla siebie. Bo na to ojciec nigdy nie chce przeznaczyć pieniędzy. Które są wspólne bo razem pracują w gospodarstwie. Moja mama bardzo ciężko w nim pracuje tracąc przy tym na zdrowiu nie mając prawa do złotówki. Temat tez jest tematem rzeka, długo mogłabym o tym pisać, ale najgorsze jest życie w takiej atmosferze. Czasem mam takie myśli ze chętnie bym zabiła własnego ojca żeby ani ja ani mama nie musiały tego wszystkiego znosić

Witam, opisana sytuacja jest bardzo trudna. Pisze Pani o tym, że relacja między rodzicami jest bardzo toksyczna i oparta na przemocy, ale też jest to relacja w jaką jest uwikłana emocjonalnie Pani. Przyznaję, że z rodzicami niewiele można zrobić dopóki np. Matka nie będzie sama chciała otrzymać pomocy, ale niepokoi mnie, jak życie w takim nieprawidłowym systemie rodzinnym wpływa na Panią: emocje, Pani relacje i życie. Jeśli chciałaby Pani pomocy dla siebie zachęcam do skorzystania z psychoterapii. Pozdrawiam.

Trudności relacyjne w małżeństwie rodziców często wpływają na samopoczucie dzieci (nawet tych dorosłych). Niestety, tylko sami małżonkowie mogą wypłynąć na swoją relację, pracować nad zmianą itp. Konieczna jest jednak motywacja obojga partnerów i rzetelna praca nad sobą. Jeśli jednak partnerzy nie podejmują decyzji o zmianie (np podjęciu terapii małżeńskiej, rozstaniu itp) najczęściej taka sytuacja trwa przysparzając frustracji i cierpienia zarówno im, jak i innym. To co może Pani zrobić, to zachęcić rodziców do podjęcia psychoterapii (indywidualnej lub małżeńskiej). Pomoc specjalisty w takich sytuacjach często jest konieczna- jeśli przez wiele lat nie udawało się rozwiązać sytuacji we własnym zakresie. Być może wskazane byłoby także, by Pani skorzystała z pomocy psychologa w obliczu narastającej frustracji i złości wobec ojca. Pomoże to Pani lepiej radzić sobie w zaistniałej sytuacji, stawiać granice, jasno komunikować, a także oddawać odpowiedzialność rodzicom za ich związek oraz budować relacje z każdym z nich.