Jak poukładać te relacje z teściami?

Witam. Mam problem z teściami jestem po ślubie 6 lat mamy 2 synów 4 i 2 lata. Właśnie budujemy dom koło teściów, mąż dostał działkę i cały dom rodziców. Nie było mowy o kupnie czegoś dalje. Moja teściowa wnuki widzi tylko na imprezach rodzinnych i wtedy zachowuje się jak babcia roku, dzieci od niej uciekają. Jak tylko jesteśmy na osobnosci to potrafi mi powiedzieć że za słabo dzieci pilnuje bo się wywroci jeden. Jak mąż pojechał na imprezę to o 20 zadzwoniła do mnie z pytaniem czy jest w domu i jak to on ma siedzieć z nami a nie chodzić na imprezy z pracy a później dWoni o której wrócił i w jakim. Stanie, gdy rodziłam. Drugiego syna mąż zostawił u niej naszego starszego i to bym ostatni raz później chodziła i marudzila że ona się wnukiem musi zajmować, a gdy synek. Miał 2 miesiące mąż mówił przy niej ze chcemy iść na imprezę a ona powiedział '' jak się chciało ruchac to teraz trzeba się dzieckiem zająć a nie dawać innym do pilnowania '' . Mój teść źle żyje z teściową maja 5 wnuczat i odwiedza tylko nas. Potrafi być 3 Ray w tyg jak nie częściej albo jeździ po moich koleżanka h i nas szuka. Zagląda po oknach itd. Kończymy budowę ale jestem. Tam bardzo Zadko bo za każdym razem. Jk tylko wyjeżdżam zaraz mój teść biegnie i chodzi za nami. Mówiłam mężowi że mnie to męczy i mam dość niby z nim rozmawiał ale to nic nie daje.

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowna Pani, z tego, co Pani opisuje wynika, iż problemem jest brak porozumienia i prawidłowej komunikacji z rodzicami swojego męża. Z Pani wypowiedzi wynika też, że mąż również nie pozostaje w dobrych relacjach ze swoimi rodzicami, jednak pomimo tych trudności zdecydowali się Państwo na budowę domu w bliskiej okolicy domu rodziców męża. Wspomina Pani, że nie miała Pani wpływu na tę decyzję - czy to oznacza, że w relacji z mężem również macie trudności we wzajemnej komunikacji?
Jeżeli dobrze Panią zrozumiałam, w relacji z Pani teściami problemem jest to, że zbyt mało uczestniczą w życiu Państwa i wnuków, a gdy już to robią, to ich zachowanie nie jest wobec Pani w porządku - teść za bardzo się narzuca, nie daje Wam przestrzeni, a teściowa nie chce Państwu pomagać (np. w opiece nad dziećmi), za to krytykuje Państwa postępowanie, czasem używając nawet obraźliwych sformułowań w kierunku Pani lub męża. Rozumiem, że w tej sytuacji może Pani odczuwać bezradność, bezsilność, być zmęczona tą całą sytuacją. Powiedziała Pani, że rozmawiała o tym z mężem, który próbował coś wskórać, jednak nie dało to żadnego efektu - może Pani spróbowałaby szczerze porozmawiać z teściami o tym, co Pani nie odpowiada w ich zachowaniu wobec Pani i męża, jednocześnie zaznaczając, że zależy Pani na Waszej dobrej relacji i tylko dlatego ma miejsce ta rozmowa?
Bardzo często w relacjach z innymi osobami niestety nie mamy wpływu na to, w jaki sposób będą Nas traktować. Dlatego tak ważna jest umiejętność zadbania o siebie i swoje potrzeby, a także asertywność w trudnych relacjach. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa lub psychoterapeuty w celu lepszego zrozumienia, jakie trudności występują w Pani relacjach z innymi oraz w jaki sposób mogłaby Pani sobie z Nimi najlepiej poradzić. Pozdrawiam ciepło!