Jak radzić sobie z toksycznymi teściami?

Witam. Mam problem z teściami. Razem z mężem mieszkamy z nimi od jakiś czterech miesięcy. Tak nie da się żyć. Kontrolują nas na każdym kroku. Noe można nawef przekroczyć progu tego domu, bo już przychodzą i wypytują sięo wszystko. Gdzie idziecie, w jakim celu, po co, do kogo itd. Nawet posiłku nie można w spokoju zjeść, bo zasypują lawiną pytań. Nawet jeśli próbujesz ich zbyć to są bardziej natarczywi. Najgorsze jest to, że hdy wracamy z pracy to przychodzą do nas do pokoju po trzy, cztery razy na dzień kiedy wstaniemy albo stają tak długo aż nie wstaniemy i nie będziemy robić tego, czego oni chcą. Najgorsze jest to, że mój maż nie widzi problemu i dla niego takie ich postępowanie jest normalne. Tak został wychowany. Nie umie nawet zwrócić im uwagi, że mi to przeszkadza. Dla mnie takie zachowanie jest toksyczne. Źle się czuje i nie mam ochoty jeść ani nigdzie wychodzić. Zatruwają mi życie. Jak zwrócę delikatnie uwagę to jest obraza na 15 minut a potem teściowie i tak robią to samo. Pomocy..

Szanowna Pani,
odnoszę wrażenie, iż deklarowane przez Panią trudności nie dotyczą jedynie relacji z teściami, ale w moim odczuciu także relacji z mężem. Z przytoczonych przez Panią informacji wnioskuję, iż mieszka Pani z mężem w domu teściów. Przypuszczam, że pewne kwestie, które Pani przytoczyła mogą być wynikiem różnicy charakterów, a także odmienności w postrzeganiu pewnych sytuacji i wyobrażeniu dotyczącym budowania relacji międzyludzkich. Istnieją pewne techniki usprawniania komunikacji interpersonalnej, jednakże przede wszystkim sugerowałabym przeprowadzenie szczerej rozmowy z mężem na temat Pani trudności w tejże sytuacji. Myślę, że okazane przez męża wsparcie, a także spójne z nim reakcje względem teściów stanowiłyby szansę na zmianę postrzegania przez Panią tejże sytuacji. Być może warto także rozważyć, wspólną z mężem, bezpośrednią konsultację z psychologiem. Wracając do wspomnianych przeze mnie technik usprawniania komunikacji interpersonalnej sugerowałabym stosowanie, w interakcji z teściami, komunikatów, w których zarówno informuje Pani o swoich odczuciach jak i oczekiwaniach. Tego typu komunikaty są zarówno wyrazem asertywności jak i zapobiegają eskalacji konfliktu, dając tym samym szansę na jego konstruktywne rozwiązanie. Myślę także, iż warto zwrócić uwagę na konsekwencję i i wyznaczanie granic teściom. Pozdrawiam