Jak mam rozmawiać ze swoją mamą?

Witam. Mieszkam z mężem i dzieckiem za granicą, a podchodzimy z różnych części Polski. W tym roku postanowiliśmy pojechać na wakacje do Polski. Wynajęliśmy domek nad jeziorem 20km od mojej mamy, żeby nie siedzieć jej na głowie, a żeby mogła nas odwiedzać nawet codzień. Wczoraj poinformowałam ją, że po drodze chcemy zajechać na dwa dni do teściów, bo ich też nie widzieliśmy od ubiegłego roku. No i się zaczęło! Że mogę od razu tam zostać (u teściów), że wcale nie muszę przyjeżdżać, bo po co do starej matki! Obraziła się i rozłączyła, a potem nie odbierała już telefonu. Znam ją na tyle, że jestem przekonana że ona nie przyjedzie ani razu w czasie naszego pobytu. Odechciało mi się gdziekolwiek jechać. Jak mam z nią rozmawiać? Co mam robić?

Mgr Anna Byczko Psychologia

Szanowna Pani,

Opisany przez Panią problem może wskazywać na to, że istnieje między Państwem (Panią i matką) pewien kłopot na płaszczyźnie komunikacji.

Objawia się to tym, że kiedy Pani informuję mamę o chęci zatrzymania się u teściów, mama odbiera ten komunikat tak, jakby usłyszała "wolę teściów niż ciebie". Niektórzy ludzie są bardziej wyczuleni na komunikaty, które dla innych osób wydawałyby się zupełnie neutralne. Na głębszym, emocjonalnym poziomie mama może mieć głęboko zakorzenione poczucie odrzucenia, czy bycia niepotrzebną więc komunikat, który do Pani wysyła jest adekwatny do jej potrzeb, jednak nieadekwatny do bieżącej sytuacji.

Zachęcam do głębszej rozmowy z mamą o jej potrzebach i uczuciach, które w ten sposób próbuje zakomunikować jednak nie potrafi zrobić tego wprost.

Oczywiście tego typu rozmowy wymagają wielkiej cierpliwości i zrozumienia, ale mogą przynieść owoce w postaci zdrowego zacieśnienia relacji.

Zachęcam również do zapoznania się z modelem kwadratu komunikacyjnego, który pozwala wytłumaczyć niektóre zjawiska w komunikacji międzyludzkiej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Model_kwadratu_komunikacyjnego

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego