W jaki sposób powinnam rozmawiać z mamą na ten temat?

Dzień dobry, mam pytanie, zauważyłam od dłuższego czasu,że moja mama cierpi na nerwicę lękową. Cały czas ma negatywne myśli, nic ją nie cieszy, unika spotkań, rozmów, kontaktów z ludźmi. Wielokrotnie rozmawiałam z nią,żeby zwróciła się o pomoc do psychologa jednak każda rozmowa na ten temat kończy się tym samym" w żadnym wypadku do nikogo nie idę" Chciałabym zapytać w jaki sposób powinnam rozmawiać z mamą na ten temat? Są może jakieś sposoby, książki, poradniki?? Bardzo dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Z Pani słów bije troska o mamę, dobrze, że może na Panią liczyć.

Nie jest to prosta sytuacja i nie ma jednego rozwiązania. Zastanawiam się, co jest przyczyną, że mama tak stanowczo nie chce rozmowy z psychologiem. Gdyby udało się Pani to ustalić, być może łatwiej byłoby zaradzić sytuacji. Sądząc po Pani wieku, mama zapewne jest z pokolenia, w którym nie postrzegało się pomocy psychologicznej tak, jak dzisiaj. I dzisiaj czasami pokutuje przekonanie, że z osoba, która potrzebuje pomocy psychiatry/psychologa jest „niepełnosprawna”, „chora umysłowo”, jednak coraz rzadziej. Dawniej korzystanie z tego typu wsparcia było jeszcze mniej powszechne i wstydliwe. Być może Pani mama tak to postrzega. Może też uważać, że powinna sama radzić sobie ze swoimi trudnościami tak, jak robiła to przez wiele lat. To oczywiście jedynie spekulacje.

Proponuję podsunąć mamie artykuły na temat pomocy psychologa w internecie lub dobrą książkę o lęku, smutku, nerwicy. Może warto rozważyć spotkanie z psychoterapeutą on-line? Zakładając, że wizyta w poradni wymaga spotkania z innymi ludźmi, procesu rejestracji, oczekiwania przed gabinetem, może to być problematyczne dla osoby skrępowanej taką konsultacją. W tej chwili bardzo wiele gabinetów psychoterapeutycznych oferuje spotkania on-line przez rozmaite komunikatory. Proszę tłumaczyć mamie, że kiedy boli noga, idziemy do ortopedy, kiedy serce do kardiologa…, a kiedy pojawiają się trudności psychiczne, do psychologa lub psychiatry – psychika tak samo może chorować.

Może dobrym pomysłem byłoby samodzielnie spotkać się z psychologiem, opowiedzieć o symptomach, które obserwuje Pani u swojej mamy i omówić, jak zachęcić ją do takiej rozmowy?

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę powodzenia.

Zapraszam też do lektury artykułów o pomocy psychoterapeutycznej:

https://portal.abczdrowie.pl/test-psychologiczny-czym-jest-i-czy-warto-go-robic

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-dlugoterminowa

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.