Jaką wybrać psychoterapię w nerwicy lękowej?

Dzień dobry Państwu, Proszę o pomoc, Mam 26 lat i od 2`ch uciszam nagłą nerwicę lękową uogólnioną z napadami paniki. Przyjmuję SSRI i chcę już zejść z leków przy pomocy psychoterapii. 2`ch terapeutów z szkołami z lat 90tych na pierwszym spotkaniu wyśmiało mnie z pomysłem ter.BEHAWIORALNO-POZNAWCZEJ i chcą mnie analizować od dziecka... Nie wiem co robić, wszędzie tą terapię się ceni i poleca. Czy państwo uważają podobnie że to nie ten kierunek ? Nie wiem co robić. Pozdrawiam serdecznie :)

Szanowny Panie, wypowiadam się z pozycji psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Terapeuci, o których Pan wspomina zapewne mają swój ogląd na sensowność lub brak sensowności pracy w nurcie poznawczo-behawioralnym. Tak to zazwyczaj bywa, że każdy chwali najbardziej swój warsztat i styl pracy, więc i ja pewnie od tego nie ucieknę chwaląć swój :) Nie mniej jednak nie wiem czy to Pana subiektywne spostrzeżenie dotyczące tego "wyśmiania" czy może rzeczywiscie miało to miejsce. Takie zachowanie nie powinno mieć miejsca. Każdy pacjent ma prawo sam wybrać sobie warsztat pracy i psychoterapeutę. Faktem jest, iz terapia poznawczo-behawioralna ma opinię bycia terapią krótkotrwałą i powierzchowną, skoncentrowaną na szybkim niwelowaniu objawów. Tak najczęściej tę terapię odbierają osoby pracujące w innych nurtach. Rzeczywiście czasami tak jest, że gdy apcjent przychodzi z konkretnymi dolegliwościami, które są łatwe do nakreślenia na tzw. I osi (być może coś Pan o tym czytał), to pracuje się konkretnym protokołem pracy z danym objawem, zaburzeniem w celu jego wyeliminowania, ale nie ejst prawdą, że jest to terapia powirzchowna, gdyż współcześni teapeuci poz-beh często również zwracają uwagę i analizują razem z apcjentem głębsze poziomy osobowościowe - piszę oczywiście w dużym uproszczeniu.
Zgodnie z moimi informacjami i doświadczeniem klinicznym terapia poz-beh bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu zaburzeń lękowych (tzw. nerwicowych), szczególnie napadów paniki. Jęsli chodzi o leki uogólnione, to tak naprawdę bardzo ogólna diagnoza i doświadczenie podpowiada, ze dużio się pod nią kryje. Ten aspekt może faktycznie wymagać głębszej pracy połączonej z analizą linii życia. Jednakże sam warsztat pracy, tj. terapia poz-beh czy jakakolwiek inna to tylko metody pracy. Zawsze w centrum zainteresowania jest pacjent i to ejgo motywacja do pracy ejst kluczowa.

Pozdrawiam, przepraszam za literówki

Witam,

W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pracuję, w tym paradygmacie z pacjentami, którzy cierpią z powodu zaburzeń lękowych, terapia krótkoterminowa - skuteczna.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Każdy terapeuta, niezależnie od tego w jakim nurcie pracuje,
stara się wykorzystać swoje umiejętności w sposób
jak najbardziej skuteczny.
Dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie,
które dotyczy wielu terapeutów, pracujących w różnych nurtach,
mających wypracowane różne metody i techniki.
Przede wszystkim ważne jest, żeby terapeuta, niezależnie od tego
z czym pacjent się boryka i jakie ma pomysły, zawsze był traktowany
z szacunkiem i zrozumieniem, a nie wyśmiewany czy oceniany.
Przy leczeniu nerwicy lękowej nie jest konieczne „analizowanie
Pana od dziecka”.
Wszystkie nurty psychoterapeutyczne zajmują się leczeniem
zaburzeń lękowych, zatem terapię nerwicy lękowej można skutecznie
przeprowadzić w każdym nurcie.
Leczenie jednak powinno być zindywidualizowane, to znaczy dostosowane
do problemu, potrzeb i możliwości psychofizycznych pacjenta.
Skuteczność psychoterapii zależy też od systematyczności
i zaangażowania osoby zainteresowanej oraz od umiejętności terapeuty.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę lękową, należy dotrzeć do źródła
problemu, czyli przyczyny Pana lęków i innych dolegliwości
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl