Jak skutecznie leczyć nerwicę lękową w wieku 36-lat?

Witam mam 36 lat i jestem z Bydgoszczy mam nerwicę lękowa myślałem że serce ale szereg badań wykonanych i nic ciągły ból klatki i duszności psychiatra dał leki czy może ktoś polecić gdzie udać się na terapię z góry dziękuję

Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Dobry Wieczór Panu,

Opisane przez Pana symptomy są wskazaniem do podjęcia psychoterapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej, która byłaby dla Pana efektywna.

Serdeczności i powodzenia Panu życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Pana
Każdy terapeuta, niezależnie od tego w jakim nurcie pracuje,
stara się wykorzystać swoje umiejętności w sposób
jak najbardziej skuteczny.
Dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie,
które dotyczy wielu terapeutów, pracujących w różnych nurtach,
mających wypracowane różne metody i techniki.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę lękową, należy dotrzeć do źródła
problemu, czyli przyczyny Pana lęków i innych dolegliwości
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Wszystkie nurty psychoterapeutyczne zajmują się leczeniem
zaburzeń lękowych, zatem terapię nerwicy lękowej można skutecznie
przeprowadzić w każdym nurcie.
Leczenie jednak powinno być zindywidualizowane, to znaczy dostosowane
do problemu, potrzeb i możliwości psychofizycznych pacjenta.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pan zdecydował się na podjęcie
odpowiedniej psychoterapii i systematycznie w niej uczestniczył,
bowiem skuteczność psychoterapii zależy nie tyle od nurtu, w jakim
pracuje terapeuta, ile od systematyczności i zaangażowania
osoby zainteresowanej oraz od umiejętności terapeuty.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,
Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

WItam, nerwicę lękową najlepiej leczyć psychoterapeutycznie stosując odpowiednio dobraną do pacjenta terapię. Także hipnoterapia daje
pożądane efekty przy leczeniu przyczyn choroby. Nieodzowne jest także zniwelowanie poziomu stresu u pacjant przy pomocy specjalistycznych technik antystresowych np. treningu autogennego
Czasami przy ciężkich przypadkach wskazana jest współpraca psychoterapii z farmakologią. Osobiście uważam leczenie przyczynowe /Psychoterapia, Hipnoterapia/ za lepsze
od objawowego /Farmakologia/.