Jak leczyć takie objawy nerwicy?

Dzień dobry, mam 22 lata i od kilku miesięcy problemy z ciśnieniem i drżeniem rąk. Lekarz sugeruje nerwicę. Na przestrzeni ostatnich lat dwóch lekarzy (i psycholog przy okazji testów predyspozycji zawodowych daawno temu) twierdziło, że prawdopodobnie mam nerwicę. Nigdy jednak nie usłyszałem skąd takie podejrzenie ani nie byłem pokierowany dalej. Zastanawiam się czy jest sens odwiedzić psychologa jeżeli domniemana nerwica daje mi już objawy fizyczne. Czuję się w porządku i nie czuję potrzeby jakiejkolwiek pomocy. Nawet nie wiem co miałbym psychologowi powiedzieć, bo nie widzę u siebie tej nerwicy. Co państwo sądzą na ten temat? Czy w takiej sytuacji opłaca się w ogóle udać do psychologa?

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku Bożena Waluś