Jak skutecznie leczyć ataki nerwicy?
Jak poradzić sobie z atakami nerwicy, a zasadzie bardziej z ciągłym jej objawami? Non stop kontroluje swój oddech, przez to prawie w ogole nie sypiam, jestem bardzo zdenerwowana, czasami dochodzi do tego tachykardia. Na przełomie kilku dni faktycznie zaczęłam oddychac spokojniej, nie ma już zjawiska hiperwentylacji, ale mimo wszystko nadal odczuwam niepokój, czasami totalne odrealnienie. Od 10 dni przyjmuje Nexpram. Czy wpłynie on w jakiś sposób na moja psychosomatyke? Wzbraniam się przed lekami nasennymi, boje Się, że spowodują depresje oddechowa. Czy faktycznie jedna tabletka może to spowodować? Zaczęłam chodzić na psychoterapię, ale jeszcze długo nie odczuje pewnie żadnej poprawy. Jak sobie z tym radzić przez ten okres? Jak spokojnie zasnąć? Dodam, że wykluczone zostało podłoże czysto medyczne. Wyniki są w normie. Spirometria, ekg, tomografia głowy w porządku. Tsh bez odchyleń.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Witam,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie