Czy można określić, jaki rodzaj psychoterapii jest najlepszy w leczeniu zaburzeń nerwicowych?

Wśród wszystkich dostępnych metod trudno się laikowi zdecydować na właściwą?

ponad rok temu

Nie ma jednego, najlepszego rodzaju psychoterapii w zaburzeniach nerwicowych. Pojęcie zaburzeń nerwicowych obejmuje bowiem bardzo szerokie spektrum objawów i problemów, pojawiających się w różnych zestawieniach i różnym nasileniu, przy czym przyczyny i podłoże zaburzeń różnią się w zależności od konkretnego pacjenta. Doboru metody terapeutycznej dokonuje się po zbadaniu pacjenta i przeanalizowaniu, w jakich sferach przejawiają się najbardziej jego trudności i ograniczenia. Decyzja, czy dla danej osoby właściwsza będzie psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna czy może terapia kompleksowa, powinna wynikać z przebiegu choroby, umiejętności pracy w grupie, nasilenia objawów i możliwości wytworzenia kontaktu terapeutycznego oraz wielu innych, indywidualnie ocenianych, czynników.