Witam,
leczenie zaburzeń lękowych trwa różnie długo. Czas terapii (rozumiem, że Pani pytanie dotyczy psychoterapii) zależy między innymi od czynników przez Panią wymienionych. Długość trwania i nasilenie objawów lęku może przecież wpływać na ich utrwalenie i, co za tym idzie, większe trudności w ich modyfikacji. Inną przyczyną, wpływającą na długość terapii, bywa motywacja do leczenia - nad tym problemem również jednak należy i warto pracować.
Również poszczególne typy zaburzeń lękowych podlegają leczeniu w różnym stopniu - mamy więc tu kolejny czynnik wpływający na czas trwania terapii. W końcu rodzaj podjętej psychoterapii daje efekty różnie szybko (czas leczenia w przypadku terapii psychodynamicznej jest zazwyczaj zdecydowanie dłuższy, niż w poznawczo-behawioralnej. Należy jednak tu pamiętać, iż rodzaj terapii dobierany jest indywidualnie i nie dla każdego pacjenta najlepszym rozwiązaniem jest terapia poznawczo-behawioralna. Trafność tego doboru również ma swoje znaczenie).
Wymieniłem w tym miejscu jedynie kilka z możliwych czynników wpływających na czas trwania i efektywność terapii. Jednym z najistotniejszych jest motywacja do pracy terapeutycznej. Chciałbym zapewnić Panią/Pana, iż nawet długotrwałe i utrwalone objawy lękowe mogą być zmodyfikowane. Wymagać to może w takim przypadku jednak nieco więcej czasu i wysiłku zarówno ze strony terapeuty, jak i pacjenta.
Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z terapeutą prowadzącym - wydaje mi się, że to ważna dla pacjenta (nie wiem, czy pyta Pani/Pan w swoim imieniu, czy też chodzi o osobę bliską) sprawa i nurtujące obawy. Na takie pytania warto szukać odpowiedzi. Jeśli problem dotyczy motywacji, tym bardziej jest to sprawa istotna dla przebiegu terapii i, co za tym idzie, zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie