Jak wyjść z zaburzeń lękowych?

Witam Serdecznie. Mam Pytanie czy aby wyleczyć, czy też wyjść z zaburzeń lękowych,gdzie psychoterapia jest kluczową sprawą to należy znaleźć w sobie przyczynę ewentualnego lęku? Jeśli tak to jak zacząć ją znajdywać? Od czego należy zacząć? Słyszałem, że psychoterapeuta ukierunkowuje nasze myśli abyśmy znaleźli receptę na nasz lęk, jednak to tak naprawdę każdego indywidualna praca nad sobą jest potrzebna Być może to wydarzenie z przeszłości? Jak je znaleźć? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Przy każdej chorobie czy zaburzeniu należy korzystać z pomocy specjalisty. Przyczyny zaburzeń u każdej osoby moga mieć inne podłoże. Leczenie się samemu może być nie tylko nie skuteczne ale równiez szkodliwe. Korespondencyne prowadzenie psychoterapii, a diagnoza jest jej częścią, można przyrównać do prowadzenia operacji np. wyrostka robaczkowego na odległość. Zachęcam do wizyty u licencjonowanego psychoterapeuty i życzę powodzenia.

Witam,
istnieją różne rodzaje psychoterapii, różnia sie one podejściem do problemu. Jednym z rodzajów jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (jest to jedna z terapii o dowiedzionej skuteczności w leczeniu zaburzeń lękowych). Podstawowym założeniem tutaj jest powiązanie myśli z emocjami i zachowaniem, oznacza to, że sposób w jaki myślimy o pewnych sytuacjach wpływa na nasz obiór tego zdarzenia, emocje z tym związane i zachowanie. W tym rodzaju terapii oddziaływuje się na myśli (czasem także na zachowania), celem jest natomiast zmiana emocji. W terapii poznawczo-behawioralnej bada sie tzw. myśli automatyczne, są to pierwsze (czasem bezpośrednio nieuświadamiane) myśli pojawiające się w reakcji na określone sytuacje. Te myśli, ten sposób myślenia i odbierania pewnych zdarzeń rzeczywiście często pochodzi z dzieciństwa, jednak główny nacisk kładziony jest nie na badanie przeszłości, lecz na rozwiązywanie teraźniejszych problemów. Terapeuta wspólnie z pacjentem stara się odkryć owe myśli automatyczne i je modyfikować (ta modyfikacja jest kluczowym elementem terapii). W tym rodzaju terapii pacjent jest aktywnym uczestnikiem terapii, ekspertem od swojego problemu, poznaje jego mechanizm i uczy się go zmieniać.
Zachęcam do zapoznania się z ofertą psychoterapii zaburzeń lękowych w różnych nurtach, wyboru najodpowiedniejszego dla siebie i podjęcia terapii, bo tylko wspólna praca nad problemem ze specjalistą może przynieść pozytywne rezultaty. Może Pan po prostu odwiedzić różnych psychoterapeutów, zachecam do zadawania pytań na temat terapii. Istnieją podręczniki na temat terapii zaburzen lękowych, gdyby był Pan zainteresowany tym zeby dowiedziec się więcej, do czasu wizyty u psychoterapeuty moglabym polecić Panu książkę: E.J. Bourne "Lek i fobia" Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest to podręcznik dedykowany dla pacjentów także: Padesky, Greenberg "Umysł ponad nastrojem. Zmien nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia" (tego samego wydawnictwa) może Panu pomóc w zrozumieniu problemu, jednak jeszcze raz podkreślam, że do jego rozwiązania potrzebna jest praca ze specjalistą.