Jak odróżnić brak kondycji fizycznej od objawów zaburzeń lękowych?

Jak odróżnić brak kondycji fizycznej od objawów zaburzeń lękowych? Mam 29 lat, samo ubranie się przyspiesza mi oddech, a zakupy w sklepie to już maraton. Bardzo się pocę, kręci mi się w głowie. Staram się chodzić na spacery, ale mimo systematyczności nie widzę poprawy. Czy to zmęczenie jest w takim razie typowo psychiczne? Leczenie farmakologiczne (ssri) od dwóch lat nie daje rezultatu, tarczyca w normie, uczęszczam na terapię. Jestem załamana, nie radzę sobie z codziennymi czynnościami.

Witam,

zalecałabym konsultację i diagnostykę u lekarza pierwszego kontaktu, podstawowe badania.
Ograniczenie aktywności może wynikać z lęku o zdrowie. Wymiana powietrza w płucach odbywa się za pomocą oddychania są to rytmiczne ruchy kl. piersiowej. Szybki oddech zaburza wymianę gazową (tlen i dwutlenek węgla), hiperwentylacja może być spowodowana nerwicą lub może być oznaką chorób serca i płuc, dlatego należy wykluczyć choroby somatyczne, aby móc potwierdzić podłoże psychogenne. Zawroty głowy mogą być spowodowane hiperwentylacją.- objawy paniki - należy zbadać mechanizm powstawania objawów. W jakich sytuacjach nasilają się objawy - jakie myśli pojawiają się w głowie (treść myśli) - emocje (doznania w ciele, np. dyskomfort w żołądku szybkie tętno, szybki oddech, podwyższone ciśnienie krwi - wskutek pobudzenia ukł. współczulnego) emocje są uwarunkowane biologicznie, umożliwiają przetrwanie, mobilizują organizm do działania, do walki (złość), do ucieczki (strach) - lęk - interpretacja sytuacji jako zagrożenie, adekwatnie jest zachowanie, np. unikanie, lub kontrola.
Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
W zaburzeniach lękowych skuteczną metoda leczenia jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią objawy wskazują na symptomy lękowe.
Proponuję dalszą kontynuację terapii, która jest procesem trwającym w czasie.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
irena.mielnik.madej@gmail.com