Jaka jest skuteczność leczenia zaburzeń lękowych?

Witam, Mam 21 lat i jestem studentką. Od czterech miesięcy leczę się z zaburzeń depresyjno-lękowych. Czasem jest bardzo dobrze, jakbym kompletnie zapomniała o chorobie. Ostatnio jednak lęki się nasiliły, dochodzą do tego natrętne myśli o tym, ile czasu będę się tak męczyć, czy to się kiedyś skończy, jak będzie wyglądała moja przyszłość jeżeli się nie wyleczę. Stąd moje pytania: jaka jest skuteczność leczenia takich zaburzeń? Ile zazwyczaj trwa terapia? Czy zasięgnąć pomocy psychoterapeuty? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Witam,
Leczenie zaburzeń depresyjno-lękowych jest zdecydowanie bardziej skuteczniejsze, jeżeli jest prowadzone dwutorowo. Jeżeli specjalista stwierdził, że farmakoterapia jest niezbędna, to oczywiście należy się trzymać tego zalecenia. Powinno się jednak pamiętać, że włączając w leczenie psychoterapię zaczynamy dochodzić do przyczyny zaburzenia, dzięki czemu leczenie odbywa się sprawniej i na ogół szybciej.
Jeżeli przyczyny Twoich dolegliwości zostaną rozpoznane, to w przyszłości będzie Ci łatwiej uniknąć nawrotu choroby. Ponieważ każda jednostka inaczej przechodzi chorobę, trudno jest określić czas leczenia.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk

Witam,

Psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych - krótkoterminowa, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie