Jak odróżnić guzy hormonalne od nerwicy i nadciśnienia?

Jak odróżnić guzy hormonalne od nerwicy i nadciśnienia?skoki cisnienia mam tylko w nocy do 168/100,od czasu do czasu raz na tydzień lub kilka dni,muszę wstać pochodzić usiąść i wtedy powoli opada raz szybciej raz kilka godzin.Wyniki b.dobre,usg brzucha też,tarczyca ok.Czego mam u siebie szukać?Nawet nie umiem lekarza naprowadzić co czuję najpierw skok cisnienia czy strach,wieczor czasem dreszcze,przy skoku lekka biegunka,chodzę do łazienki kilka razy,piję dużo wody...?prosze o pomoc

Szanowna Pani,

jeśli objawy nie są wynikiem choroby nadciśnieniowej, możliwe jest podłoże psychogenne, zaburzenia lękowe, aby to potwierdzić zalecana jest diagnostyka i leczenie w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Bardzo podobne objawy, do tych opisanych przez Panią, mogą mieć swoje źródło także w obszarze funkcjonowania psychologicznego. Być może w ostatnim czasie jest Pani narażona na szczególne stresory, które wpłynęły na nasilenie objawów. Zachęcam Panią do skorzystania z konsultacji psychologicznej celem zdiagnozowania lub wykluczenia trudności o tym podłożu. Pozdrawiam.