Duszenie w klatce piersiowej, zawroty głowy przy nerwicy

Witam serdecznie. Mam pewien problem. Od 6 miesięcy choruję na nerwicę, lecz żadne lekarstwa mi nie pomagają. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe, ponieważ dolegliwości mam codziennie i to już takie bardzo silne, przez które nie mogę prawidłowo funkcjonować. Moje objawy nasilają się z dnia na dzień. Dolegliwości są następujące: duszenie w klatce piersiowej, zawroty głowy, osłabienie, kłucie w sercu, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, momentalnie całe ciało się poci i natrętna kula w gardle. Nie wiem, co mam robić. Boję się, że któregoś dnia stanie mi się coś złego. Podobno jest to psychika człowieka, lecz ja w to nie wierzę. Bardzo proszę o jakąś metodę pozbycia się tych dolegliwości, bo już nie daję rady. Mam 21 lat. Bardzo mi zależy na czasie. Dziękuje bardzo i pozdrawiam serdecznie!

21 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nerwica to schorzenie rozwijające się na podłożu psychicznym, jeżeli więc dolegliwości są uciążliwe, warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty, ewentualnie psychologa.

Za podstawową metodę leczniczą uznawana jest długoterminowa psychoterapia, czasem z wsparciem farmakoterapii.  Nie powinno się leczyć nerwicy tylko i wyłącznie za pomocą leków, ponieważ wtedy działa się tylko na objawy, nie dochodząc do przyczyny ich występowania. Psychoterapia w tym wypadku daje bardzo dobre efekty i w przeciwieństwie do tabletek uspokajających koncentruje się na przyczynie schorzenia, a nie tylko na objawach.

Dzięki pracy z psychoterapeutą poprawia się rozumienie siebie oraz przyczyn występowania objawów. Psychoterapia uczy radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, które wcześniej wywoływały lęk. W trakcie jej trwania będą się dokonywać dynamiczne procesy, które będą wpływać na osobowość.

Pozdrawiam serdecznie!

Witam,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. Odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie