Odczuwanie niepokojącego lęku

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu średnio raz na tydzień odczuwam niepokojący lęk. Bywa również tak, że gdy dłuższy czas lek się nie ujawnia zaczynam się zastanawiać dlaczego tak długo daje sobie z tym rade (jak gdyby było to coś dziwnego) i tym oto sposobem "nakręcam się" i mam atak leku. Najczęściej do takich przemyśleń dochodzę wieczorem kiedy leże w łóżku i myślę o tym co wydarzyło się danego dnia. Proszęoporadę

Piotr Pilarski

Wskazana wizyta u psychiatry. Może to być zespół leku napędowego.

Pozdrawiam.

Witam,

Nasz lęk jest związany bezpośrednio z naszymi myślami. Jeżeli leży Pani wieczorem i rozmyśla to właśnie Pani myśli na temat dnia, interpretacje sytuacji oraz rozmyślanie na temat przyszłości prowadzą do przeżywania ataku lęku. Kluczem aby poradzić sobie z takimi sytuacjami jest praca nad zmianą myślenia.
Pomocna w takich sytuacjach bywa terapia poznawczo - behawioralna, która pomaga poprzez pracę z naszymi myślami i przekonaniami zmienić nasze emocje i zachowanie.
Zalecałabym przeczytać sobie książkę "Umysł ponad nastrojem - podręcznik pacjenta" - tam jest zbiór ćwiczeń pomocnych w tych zagadnieniach; lub spróbować zgłosić się do psychoterapeuty, który może nauczyć jak radzić sobie w sytuacjach lękowych.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska