Problemy z motywacją i lęk przed pisaniem pracy licencjackiej

Witam. Potrzebuję pomocy, bardzo się boje napisania pracy licencjackiej, zawsze małam problem z pisaniem tego typu prac, teraz jestem na etapie wymyslania tematu, chciałam pewien temat, ale promotorka powiedziała ze jest nudny, strasznie się boje ze nie dam rady, nie potrafie znaleźć informacji w internecie, po chwili się zniechęcam i płacze, psychicznie nie daje rady, boję się tego strasznie i to mnie paraliżuje, nie mogę się skupic na tym co teraz musze zrobic tyolko juz mysle co bedzie za rok
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Tego typu zachowanie związane jest z naszymi myślami, które to wpływają na to jak się czujemy i jakie podejmujemy działania. Najprawdopodobniej myśli, które Pani pojawiają się w głowie w tej sytuacji brzmią mniej więcej: "nie dam rady", "to co zrobię nie będzie dość dobre", "nie sprostam", "ocenią mnie negatywnie". Czasami w naszych myślach pojawiają się wręcz całe scenariusze opowiadające o tym jak bardzo nam się nie powiedzie. Takie myśli wywołują w nas lęk, obawy, niepokój i rezygnacje. W wyniku tego wszystkiego wycofujemy się z działania lub próbujemy na chwilę zająć czymś innym, przyjemniejszym, aby odsunąć nasze myśli. Niestety one powracają w chwili kiedy znowu pojawia się widmo niezrobionej pracy.
Aby dać sobie z tym radę, przede wszystkim musi Pani zdać sobie sprawę z tych myśli. W momencie kiedy się pojawiają starać się znaleźć do nich myśli alternatywne - na przykład: "choć to nie będzie łatwe, wiem, że jak będę wykonywać pracę małymi krokami to na pewno mi się uda". Warto może byłoby zgłosić się do psychoterapeuty (pomocna tu terapia poznawczo - behawioralna), który pomógłby i nauczył rozpoznawać i radzić sobie z myślami, które stopują nas w działaniu i często płyną z naszych nieprawdziwych wewnętrznych przekonań o sobie.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Anna Mochnaczewska

0

Warto porozmawiać z psychologiem. Podobne trudności mogą wynikać z niepewnej samooceny, lęku przed społeczną oceną, wysoka potrzebą społecznego uznania i lęku przed porażką. Mogą także być wynikiem innych zaburzeń np depresyjnych lub osobowościowych Dlatego zachęcam do podjęcia psychoterapii. Te i inne trudności emocjonalne można przepracować, a zmiana pozwoli na większy spokój psychiczny i satysfakcję.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty