odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty (new dawn life flow therapy).pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza
Witam serdecznie
Warto skupić się na tym, co obecnie jest wyzwaniem na studiach: kolokwia, egzaminy, pisanie prac zaliczeniowych. Jeśli daje Pani sobie z tymi zadaniami radę to pokazuje, że ma Pani umiejętności potrzebne do studiowania i ich zakończenia.
Kiedy myśli Pani o napisaniu pracy licencjackiej prawdopodobnie wydaje się ona dla Pani czymś ogromnym, w takich wypadkach łatwiej jest spojrzeć na takie zadanie rozkładając je na mniejsze fragmenty. Trzeba będzie wymyślić temat, zrobić plan, najpierw napisać jeden rozdział itd. Jak przyjdzie czas pisania pracy wówczas prowadzący udzielą wskazówek, jeśli tego będzie za mało można zaopatrzyć się w poradnik dla piszących prace licencjackie i magisterskie, bądź skonsultować to ze znajomymi z roku.
Do pisania pracy ma Pani jeszcze trochę czasu, radzę teraz skupić się na tym, co jest dla Pani pozytywną stroną studiowania i cieszyć się tym.
Pozdrawiam
Katarzyna Gębska
Witam. Lęk który Pani odczuwa może być spowodowany małą wiarą we własne umiejętności. Taki lęk często wynika z negatywnych przekonań na temat siebie. Proszę spróbować się przyjrzeć temu co Pani myśli o sobie, o własnych zdolnościach, umiejętnościach. Pani przekonania o sobie to nie są rzeczywiste fakty, one kształtowały się przez 21 lat Pani życia i wynikają z przeżytych doświadczeń, sytuacji ale niekoniecznie są realistyczne i prawdziwe. Warto się temu przyjrzeć z pomocą psychologa. Wtedy jest łatwiej zauważyć czy to co Pani sądzi o sobie jest realnym odzwierciedleniem tego co Pani potrafi. Może tak być, że Pani niska wiara w posiadane umiejętności powoduje nieprawdziwą ocenę sytuacji, że Pani sobie nie poradzi a następstwem tego jest lęk. Zachęcam również, tak jak powyżej, aby spróbowała Pani skupić uwagę na tu i teraz, pojedynczych zaliczeniach, pisanych pracach a nie wybiegać myślami daleko w przyszłość (praca licencjacka). Jeśli poradzi sobie z bieżącymi wyzwaniami to jak przyjdzie czas pisania pracy licencjackiej też Pani da radę. Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lęk przed dalszym studiowaniem historii – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Strach przed szukaniem nowej pracy – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak pokonać lęk przed pracą? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Strach przed dorosłością i odpowiedzialnością u 20-latki – odpowiada Mgr Marzena Kicińska-Galas
- Strach przed wyzwaniami i porażkami – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Schizofrenia paranoidalna a studiowanie biotechnologii – odpowiada Mgr Agnieszka Lipińska
- Strach i stres przed rozmową o pracę – odpowiada Mgr Ludmiła Kulikowska-Kubiak
- Mam dość życia w lęku i strachu! – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Jak poradzić sobie z rozstaniem w wieku 24 lat? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Strach przed porażką u 21-latki – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
artykuły
"Zwykle stresem jest to, co dotyczy sfery życia, w której nie czujemy się pewnie..."
Żyjemy w lęku i strachu przed kolejnym dniem. Zami
"Nie chcę wyższej kwoty renty. Chciałabym po prostu akceptacji". O dorosłości z dziecięcym porażeniem mózgowym
- Odkąd się urodziłam, to czuję się niewidzial
Wypalenie zawodowe. Realny problem XXI wieku?
Uczucie przytłoczenia, wyczerpania, brak satysfakc