Jak poradzić sobie ze strachem przed studiowaniem?

Mam 21 lat, studiuje na I roku i..drżę ze strachu. Boję się, że nie dam rady napisać pracy licencjackiej, że to zadanie mnie przerośnie. Z drugiej strony, przecież wielu ludzi kończy studia licencjackie, nawet słabszych ode mnie. Jak sobie z tym strachem poradzić?

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty (new dawn life flow therapy).pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam serdecznie
Warto skupić się na tym, co obecnie jest wyzwaniem na studiach: kolokwia, egzaminy, pisanie prac zaliczeniowych. Jeśli daje Pani sobie z tymi zadaniami radę to pokazuje, że ma Pani umiejętności potrzebne do studiowania i ich zakończenia.
Kiedy myśli Pani o napisaniu pracy licencjackiej prawdopodobnie wydaje się ona dla Pani czymś ogromnym, w takich wypadkach łatwiej jest spojrzeć na takie zadanie rozkładając je na mniejsze fragmenty. Trzeba będzie wymyślić temat, zrobić plan, najpierw napisać jeden rozdział itd. Jak przyjdzie czas pisania pracy wówczas prowadzący udzielą wskazówek, jeśli tego będzie za mało można zaopatrzyć się w poradnik dla piszących prace licencjackie i magisterskie, bądź skonsultować to ze znajomymi z roku.
Do pisania pracy ma Pani jeszcze trochę czasu, radzę teraz skupić się na tym, co jest dla Pani pozytywną stroną studiowania i cieszyć się tym.
Pozdrawiam
Katarzyna Gębska

Witam. Lęk który Pani odczuwa może być spowodowany małą wiarą we własne umiejętności. Taki lęk często wynika z negatywnych przekonań na temat siebie. Proszę spróbować się przyjrzeć temu co Pani myśli o sobie, o własnych zdolnościach, umiejętnościach. Pani przekonania o sobie to nie są rzeczywiste fakty, one kształtowały się przez 21 lat Pani życia i wynikają z przeżytych doświadczeń, sytuacji ale niekoniecznie są realistyczne i prawdziwe. Warto się temu przyjrzeć z pomocą psychologa. Wtedy jest łatwiej zauważyć czy to co Pani sądzi o sobie jest realnym odzwierciedleniem tego co Pani potrafi. Może tak być, że Pani niska wiara w posiadane umiejętności powoduje nieprawdziwą ocenę sytuacji, że Pani sobie nie poradzi a następstwem tego jest lęk. Zachęcam również, tak jak powyżej, aby spróbowała Pani skupić uwagę na tu i teraz, pojedynczych zaliczeniach, pisanych pracach a nie wybiegać myślami daleko w przyszłość (praca licencjacka). Jeśli poradzi sobie z bieżącymi wyzwaniami to jak przyjdzie czas pisania pracy licencjackiej też Pani da radę. Pozdrawiam serdecznie