Proszę wsłuchać się w siebie, własne potrzeby. To Pani decyduje na co jest Pani, a no co nie jest gotowa. W powyższym należy kierować się "własnym JA" a nie głosem tłumu : co powinnam, co musżę itd. By lepiej sprecyzować własne potrzeby, zrozumiec siebie i swoje oczekiwania warto porozmawiać ze specjalistą - psychologiem/psychoterapeutą.
Witaj,
Takie obawy ma wielu ludzi, szczególnie w Twoim wieku. Dzieciństwo jawi się jako bezpieczne, beztroskie i bezproblemowe. Nic dziwnego, że chce się tam uciec.
Jednak jesteś dorosła. Dorosłość to wyzwanie. Trudnych zadań jest bez liku. Pytanie, czy je podejmiesz. Poczucie spełnienia bierze się właśnie z podejmowania wyzwań. Lęk przed ich podjęciem, lęk, czy się uda - są naturalne. Ale odwaga to działanie pomimo strachu, a nie brak strachu.
Warto pamiętać, że jako dorośli ludzie, możemy sobie czasem pozwolić na odrobinę szaleństwa, czy dziecięcej radości. Kwestia balansu.
Piszesz, że miałaś nigdy chłopaka, ani wielu znajomych, czy przyjaciół. Może teraz pojawiła się taka potrzeba i tu są trudności?
Za wcześnie na poczucie niespełnienia. Życie przed Tobą. Pójdź do psychologa, zapisz się na psychoterapię. Tam będziesz pracować nad sobą i budować swoje szczęście.
Powodzenia!
Dorosłość to inaczej odpowiedzialność za siebie, swoje otoczenie i swoich bliskich z myślą o przyszłości jaka powinna być by by żyć szczęśliwym. Radzenie sobie to działanie które ma na celu zapewnienie sobie bezpiecznego , szczęśliwego i zdrowego bytu. Wielu 40 latków dopiero zaczyna szaleć bo przypominają sobie, że wcześniej tego nie robili i chcą nadrobić. Często przy tym popełniają życiowe błędy (rozwody). Bez względu na wiek należy o każdym szaleństwie pomyśleć w kwestii bezpieczeństwa i odpowiedzialności za przyszłość.
Niespełniona, czyli czegoś brakuje (niestety ten brak często jest generowny przez media gdzie króluje fikcja), ponieważ nie znasz wielu sytuacji które niosą radości ale i zagrożeń. Mówisz, że nie chcesz dorastać ale zachowujesz się wyjątkowo dorośle. Jako tak świadoma osoba rozróżniająca bezpieczne zachowania od szaleństw jesteś wyjątkowa. Pozostaje pogratulować.
Pozdrawiam
Witam,
przede wszystkim musisz pamiętać, że możesz przeżyć życie w swoim tempie, nic nie musisz. Jeśli nie czujesz się gotowa na kolejne kroki, możesz spokojnie przyjrzeć się z czego to wynika i podjąć sama decyzję co dalej.
Najważniejsze jest żebyś pamiętała, że to Twoje życie i to Ty tutaj rządzisz! Czuje się Pani niespełniona w swoim życiu – i dobrze! Jest Pani w końcu bardzo młodą osobą i wszystko przed Panią… CZy to niespełnienie nie jest bardziej poczuciem niedosytu? Chęcią życia ‘bardziej’?
Proszę przemyśleć, czy konsultacja z psychologiem nie byłaby dla Pani pomocna, by poznać źródło lęku przed przyszłością – być może odkryje Pani coś ciekawego..? Może warto przyjrzeć się sobie i zastanowić, gdzie chciałaby Pani być za 10 lat, jak może to Pani osiągnąć, być może ułożyć jakiś plan działania, który pomoże Pani skupić się na rzeczach dla Pani ważnych/konkretnych, może to pozwoli Pani oswoić się z przyszłością, którą w tym momencie widzi Pani jako jedną wielką niewiadomą?
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pozbyć się niechęci i strachu przed dorosłością? – odpowiada Mgr Małgorzata Ziółkowska
- Strach przed dorosłością – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Uczucie zagubienia i strach przed dorosłością – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy powinnam się odseparować od rodziców? – odpowiada Mgr Marta Jaszkul
- Brak instynktu macierzyńskiego u 27-latki – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Jakie mogę zacząć robić stopniowe kroki w stronę dorosłości? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Lęk przed życiem i dorosłością – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Boję się dorosłości - co powinnam zrobić? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Lęk przed zmianami – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak radzić sobie z poczuciem niższości w dorosłości? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Wpływ wydarzeń z dzieciństwa na rozwój nerwicy
Dzieciństwo jest bardzo ważnym etapem życia człowi
Niedojrzałość emocjonalna - objawy, przyczyny i leczenie
Niedojrzałość emocjonalna nie jest zaburzeniem czy
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Oto 6 oznak, że wychowywałeś się w toksycznej rodzinie!
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Ot