Jak poradzić sobie z nieśmiałością w dorosłości?

Mam 22 lata. Nie wiem jak sobie poradzić z tym, że nie wierzę w siebie. Byłam u psychologa z tym (1.5 roku chodziłam tam) i mało to mi dało. Dopiero teraz zaczynam to wszystko dostrzegać o czym rozmawiałam z psychologiem. Drugim problemem są a raczej jest mała liczba znajomych. Odzywam się też do nich żeby nie wyszło, że tylko oni. Próbowałam dostać się do wolontariatu w moim mieście ale nic się nie udało w tej kwestii zrobić. Co mogę zrobić żeby to zmienić na lepsze?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Witam,

przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam, korzystała pani z terapii, teraz zaczyna Pani dostrzegać wszystko o czym rozmawiała Pani z psychologiem, a więc zmiana już się dokonuje. Być może warto by było skorzystać z dodatkowej pomocy, konsultacji aby zastanowić się jakich zmian chce Pani dokonać w swoim życiu i jak stopniowo zacząć je wprowadzać.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
64 poziom zaufania

Witam,
efekty terapii dostrzega Pani w dalszym ciągu. Warto to pociągnąć i kontynuować. Może Pani skorzystać z pomocy psychologa, z którym mógłby Pani przepracować swoje relacje z innymi jak również popracować nad motywacją, czy obrazem siebie. Polecam znaleźć psychoterapeutę pracującego w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam
M.Prus

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty