Witam,
przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, każdy ma prawo do własnych wyborów, jeżeli nie chce Pani uwag na swój temat, rad jak ma się Pani ubierać, warto porozmawiać o tym z osobami które próbują Pani narzucić swój styl. Napisała Pani że jest osobą wrażliwą, nie chce być niekulturalna. Jeżeli to Panią w jakikolwiek sposób razi lub rani można to zakomunikować w kulturalny sposób i postawić granice. Proszę się zastanowić w jaki sposób to przekazać, w jaki np. Pani nie poczuła by się urażona, gdyby miała coś takiego usłyszeć. Może Pani również skorzystać z rozmowy z psychologiem, jeżeli chciałaby Pani o tym z kimś porozmawiać.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak przestać się przejmować tym porównywaniem siebie do innych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak reagować na przedrzeźnianie mnie przez kolegę z pracy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z nieśmiałością i niezdecydowaniem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak sobie radzić z taką niską samooceną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Co mogą oznaczać moje problemy z samoakceptacją? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- O czym może świadczyć napięcie brzucha i w okolicach żeber oraz drżenie rąk i nóg w stresujących sytuacjach? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak nauczyć się samoakceptacji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z uczuciem niskiej atrakcyjności? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy ja się do niczego nie nadaję? – odpowiada Magdalena Pikulska
artykuły
Jak rozmawiać z chorym na depresję?
350 mln ludzi na całym świecie cierpi na depresję.
Mężczyźni mają emocje i chcą o nich rozmawiać. Jak ich zrozumieć?
Raport "Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego
Słowa mogą ranić. "Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole"
Na niebie widać już pierwszą gwiazdkę, w tle świec