Schizofrenia paranoidalna a studiowanie biotechnologii

Witam. Czy kiedykolwiek będę w stanie pracować? Cierpię na shizofrenię paranoidalną! Czy będę mogła z tą chorobą studiować biotechnologię? Kogo o to zapytać? Na razie nie nadaję się do pracy, po części dlatego, że nie chcę! Nie lubię pracy w kuchni. Może dla mnie będą dostępne inne miejsca pracy, np przy wyszukiwaniu informacji. Gdzie sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe? Mieszkam w Łodzi.

Dzień dobry. Predyspozycje zawodowe może Pani pomóc rozpoznać psycholog, robiąc do tego przeznaczone testy lub doradca zawodowy. Osoby chore na schizofrenię paranoidalną pracują, zakładają rodziny, mają dzieci. Ta choroba nie wyklucza z życia, może jednak podejmowanie ról życiowych i wyzwań utrudniać. Na wybór zawodu wpływają przede wszystkim predyspozycje, to co Pani lubi, jak lubi Pani wykonywać zadania, czy lubi Pani stałe czy zmienne warunki, kontakt z ludźmi i wiele innych. Chorując warto aby pamiętała Pani o zaleceniach lekarza i psychologa, aby brała Pani leki, korzystała z psychoterapii. Oprócz tego ważne jest też wsparcie społeczne, rozwijanie zainteresowań, czytanie, kształcenie się. Proszę szukać tego co dla Pani dobre i niekoniecznie patrzeć przez pryzmat choroby. Jeśli ma Pani wątpliwości co do wyboru zawodu, warto też skonsultować się w tym zakresie ze swoim psychiatrą i spytać jakie widzi on możliwości dla Pani i czy jakieś konkretne zawody by Pani odradził. Może też Pani porozmawiać o tym ze swoim psychologiem i/lub bliskimi, przyjaciółmi, rodziną. Są to osoby, które najlepiej Panią znają, oprócz Pani samej, i myślę że też mogą coś podpowiedzieć.
Agnieszka Lipińska
http://agnieszka-lipinska.com.pl/

Witam,
predyspozycje zawodowe może pomóc sprawdzić doradca zawodowy lub psycholog zajmujący się tym tematem (nie każdy psycholog bada predyspozycje zawodowe). Odnośnie przeciwwskazań medycznych do studiowania na jakimś kierunku i później ewentualnej pracy w jakimś zawodzie najlepiej zapytać lekarza medycyny pracy.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl