Jak radzić sobie z lękiem przed nową pracą?

Od jakiegoś czasu mam kłopot ze znalezieniem pracy, cieszę się gdy mi proponują rozmowy lecz gdy ktoś mnie zatrudnia odczuwam ogromny lęk i niepokój. W nocy nie mogę spać,brzuch mnie boli mam ścisniety zoladek i odruchy wymiotne. Patalizuje mnie strach przed pierwszym dniem pracy, na skutek czego przewaznie nie ide do niej i tak zatacza sie kolo.

Witam Panią,

Przyznam, że najchętniej porozmawiałbym z panią na temat opisywanych objawów osobiście lub telefonicznie, aby wykluczyć i dopytać o pewne fakty.
czy był taki moment, że udało się pani dotrzeć, wytrwać w pracy?
czy jest Pani osobą w związku / samotną.
To co na początku przychodzi mi do głowy to zastosowanie bardzo skutecznej metody, która nazywa się EFT, czyli Emotional Freedom technique (techniki emocjonalnej wolności). Metoda ta polega na opukiwaniu wybranych punktów na głowie, dłoniach, ciele w odpowiedniej kolejności. Nie obiecuję Pani "cudownego wyzwolenia", ale gwarantuję, że ta metoda pozwala skutecznie obniżyć poziom odczuwanego w ciele stresu.
Być może jeśli uda się Pani dotrzeć do miejsca pracy i co jakiś czas wykonywać tzw. rundkę (tzn. opukiwać się), przebrnie Pani przez pierwsze dni w pracy a tym samym oswoi z lękiem i stresem.
Na youtube znajdzie pani wiele filmików pokazujących które punktu i w jaki sposób opukiwać.
Tu wklejam link do ciekawego filmiku na początek https://www.youtube.com/watch?v=2cBj_dVRvzA
znajdzie tam pani instrukcję jak to zrobić.
Kiedy uda się pani "opanować" po części stres/lęk przed sytuacją pójścia / wyjścia do nowej pracy, możemy przyjrzeć się skąd on się bierze. Czy wynika on z zaniżonej samooceny, zbyt dużych oczekiwań co do siebie, przewidywania odrzucenia w miejscu pracy (przez kogo współpracownicy, szef, klient)? Jakie ma Pani myśli na swój temat, na temat ludzi w ogóle? jakie ma Pani doświadczenia związane z akceptacją, odrzuceniem, byciem przyjętym w grupie.
Myślę, że warto gdyby pani z kimś o tym porozmawiała, żeby odkryć co kryje się za tym lękiem.

Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu
www.poradniapsychologiczna.com.pl
Sylwia Wilk

Być może pojawiła się u Pani nerwica lękowa, czyli zespół lęku uogólnionego to zaburzenie nerwicowe, które może dotknąć każdego z nas na różnych etapach życia. To dość częsta postać nerwicy, której dominującym objawem jest lęk. Pojawia się on w codziennych sytuacjach, utrudniając funkcjonowanie. Do jej głównych objawów należą: lęk, który może występować jako: atak paniki - nagłe napady silnego lęku, który ma charakter irracjonalny. Chory boi się, że umrze lub utraci kontrolę; fobie - lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami - np. fobia społeczna, agorafobia; natręctwa - chory nękany obsesjami wykonuje irracjonalne czynności, lęk uogólniony - trwałe poczucie zagrożenia bez określonej przyczyny. Jeżeli takie są Pani przeżycia proponuję kontakt z psychoterapeutą.
Somatyczne objawy to:
bóle głowy,
zaburzenia ze strony układu pokarmowego,
mdłości,
uczucia kłucia w sercu,
problemy z oddychaniem,
uczucie duszności,
uderzenia gorąca,
suchość w ustach,
sztywność mięśni,
bóle kręgosłupa,
impotencja,
zgrzytanie zębami,
problemy skórne.
Dzięki psychoterapii chory na nerwicę lękową jest w stanie przepracować i zrozumieć swoje lęki, a jeśli będą one zbyt silne można skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który zaordynuje odpowiednie leki, które wytłumią jej objawy. Niestety psycholog i terapeuta nie mogą takich leków wypisać.