Jak radzić sobie z lękiem po stracie?

Od około miesiąca odczuwam straszny lęk. Zacznijmy od początku, moja mama zmarła 8 miesięcy temu, w styczniu ukończyłam 18 lat i mam ciągły stres na głowie, ponieważ po ukończeniu 18 lat mieszkam sama, mój tata z siostrą mieszkają w za granicą, więc jestem zupełnie sama w dużym domu na wsi. Miałam różne sytuacje z mama w domu, słyszałyśmy np otwieranie garażu, stukanie. Ale jakoś się tym nie przejmowałam, dopiero miesiąc temu jak spał u mnie mój chłopak powiedział że rano słyszał jakby 3 kroki. Wieczorem oglądałam nieświadomie filmik, w którym ktoś podłożył strasznie głośne i realistyczne pukanie do drzwi, wpadłam w panikę, krzyczałam, płakałam, dzowniłam po taxówke, i przez 1,5 tyg nie wracałam do domu, mimo że następnego dnia wiedziałam ze było to z filmiku. Lecz od tego czasu strasznie boję się ciemności, nie mogę spać, boję sie każdego dźwięku ( a jak to w dużym, starym domu bywa tu coś skrzypie tam coś stuknie, tymbardziej jak burze teraz są). Ostatnio robiłam pranie i stał za mną chłopak i się tak wystraszyłam że znowu krzyczałam, przy włączaniu drukarki trzy razy się wystraszyłam bo wydawała dźwięki. Myślałam że bedę się tak bała przez jakiś tydzień, ale po miesiącu staje sie to bardzo uciążliwe, boli mnie ciągle brzuch i odczuwam cały czas niepokój. Jako iż jestem sama nawet nie wiem gdzie bym miała się udać po pomoc. Wydaje mi się że powinnam porozmawiać z kimś, ale nie wiem z kim i nie wiem jak otrzymać jakieś skierowanie, do jakiego lekarza się udać. Nie wiem zupełnie nic a zaczynam wariować. Bardzo proszę o rady.

Witam,

Ponieważ jest Pani osobą pełnoletnią proponuję udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego w najbliżej miejscowości np. do Niepublicznego Zakładu Opieki Psychiatryczno - Psychologicznej na ulicy Wrocławskiej 12 w Jastrzębiu Zdroju.
To o czym Pani pisze może być reakcją na stres i stratę jaką Pani doznała, mam na myśli odejście mamy.
Reakcje jakie Pani teraz ma wydają się lekką nerwicą, czyli lękiem związanym z trudnymi sytuacjami jakich pani ostatni doznała. nie bez powodu w pierwszym zdaniu pisze pani o śmierci matki.
Nie wydaje mi się, aby potrzebowała Pani leków, natomiast zachęcam do kontaktu z psychologiem / psychoterapeutą. Zmiana jakiej pani doznała mogła zachwiać Pani poczuciem bezpieczeństwa, stałości i przewidywalności. Myślę, że ważne jest też czy mama odeszła nagle czy był to wynik długotrwałej choroby czy była to pierwsza poważna strata w pani życiu czy nałożyła się na inne straty.
Przyznam, że wydaje się t dobre, ze jest pani w związku.
Do psychologa/psychoterapeuty w Poradniach Zdrowia psychicznego zazwyczaj jest potrzebne skierowanie od lekarza ogólnego lub psychiatry. proszę skontaktować się z podaną placówką 32 473 16 79 tam zapewne przekażą niezbędne informacje.

Pozdrawiam i życzę dużo dobrego
www.poradniapsychologiczna.com.pl

Być może po śmierci mamy pojawiła się u Pani nerwica lękowa, czyli zespół lęku uogólnionego to zaburzenie nerwicowe, które może dotknąć każdego z nas na różnych etapach życia. To dość częsta postać nerwicy, której dominującym objawem jest lęk. Pojawia się on w codziennych sytuacjach, utrudniając funkcjonowanie.
Do jej głównych objawów należą: Głównym objawem nerwicy lękowej jest lęk, który może występować jako:
atak paniki - nagłe napady silnego lęku, który ma charakter irracjonalny. Chory boi się, że umrze lub utraci kontrolę;
fobie - lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami - np. fobia społeczna, agorafobia;
natręctwa - chory nękany obsesjami wykonuje irracjonalne czynności (zobacz - nerwica natręctw);
lęk uogólniony - trwałe poczucie zagrożenia bez określonej przyczyny.
Jeżeli takie są Pani przeżycia proponuję kontakt z psychoterapeutą. Dzięki psychoterapii chory na nerwicę lękową jest w stanie przepracować swoje lęki, a jeśli będą one zbyt silne można skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który zaordynuje odpowiednie leki, które wytłumią jej objawy. Niestety psycholog i terapeuta nie mogą takich leków wypisać.