Jak radzić sobie z lękiem przed śmiercią?

Witam, od dziecka zmagam się z natrętnymi myślami na temat śmierci, że kogoś strace, że zostanę sama, że wszystko przemija i nie wróci. Zawsze płacze przy tym i nie mogę się uspokoić. Nikt o tym nie wie, tylko mój mąż. Jak mam sobie z tym radzić? Czy to może mieć związek z wypadkiem samochodowym w wieku 11 lat? Już wtedy śniły mi się trumny, czaszki, kości. Bałam się a babcia zawsze mówiła, że mi przejdzie. Mam teraz 25 lat dalej się z tym zmagam i nie przechodzi. Proszę o pomoc

W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest podjęcie psychoterapii. Pomoże ona zrozumieć głębsze przyczyny lęków, a także poradzić sobie z nimi (jest to możliwe, że związane sa z traumatycznym przeżyciem z dzieciństwa). Zachęcam do umówienia się d psychologa, psychoterapeuty. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam Panią
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą nerwicy lękowej.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Każdy lęk, również ten przed śmiercią, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów
somatycznych, które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła właściwe leczenie,
psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam Panią.
Natrętne myśli wokół śmierci, lęk przed utratą bliskich może mieć związek z wypadkiem, o którym Pani pisze. Nie wiem jednak, czy była Pani jego uczestniczką, czy ktoś z Pani bliskich utracił w jego wyniku zdrowie lub życie?
Gorąco namawiam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty w realnym świecie, aby mogła mu Pani opowiedzieć o tym zdarzeniu i tym, czego doświadcza Pani w aktualnym świecie.
Tylko dokładniejsze poznanie Pani pozwoli na znalezienie źródła problemu i poszukanie skutecznego sposobu na jego rozwiązanie.
Proszę nie zwlekać i skorzystać z pomocy specjalisty.

Życzę Pani skutecznego uporania się z lękami i spokojnego, radosnego życia.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska