Jak poradzić sobie z lękiem przed śmiercią i chorobami?

Dzień dobry, Piszę tutaj bo nie jestem pewna co robić. Od dłuższego czasu pojawia się u mnie (a właściwie jest każdego dnia) lęk przed chorobami i śmiercią. Problem ten pojawił się u mnie mniej więcej dwa lata temu. Zdarzają mi się również napady paniki. W ciągu dnia często nie mogę się skupić ponieważ ciągle wsłuchuję się w swój organizm, szukam objawów chorób. Od tamtej pory miałam wykonane mnóstwo badań z czego każde wychodzilo wzorowo, między innymi miałam wiele badań związanych z odczuwanymi przeze mnie kołataniami serca. W związku z tym moje pytanie jest następujące. Czy takie odczucia są już podstawą do konsultacji psychologicznej? Co może je powodować? Pytam ponieważ nie jestem pewna czy powinnam porozmawiać z psychologiem, nie chcę żeby okazało się że kolejny raz ubzdurałam coś sobie i marnuję czyjś czas.

Witam Panią
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Każdy lęk, również ten przed zachorowaniem,
a co za tym idzie przed śmiercią, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów
somatycznych, które jeszcze bardziej potęgują lęk.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe,
w tym na tanatofobię odczuwają różne objawy wywołane
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
zawroty głowy, kołatanie serca, przyspieszone tętno
i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła właściwe leczenie,
psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

z tego co Pani pisze nie wynika, że coś sobie ubrdała i jak najbardziej powinna Pani umówić się na wizytę z jakimś doświadczonym psychoterapeutą. Alternatywnie, jeżeli okres oczekiwania na wizytę byłby zbyt długi z psychologiem lub ewentualnie zasięgnąć konsultacji poprzez Skype. Zapraszam i pozdrawiam

Dzień dobry. niewątpliwie takie objawy wskazują, że powinna Pani skorzystać z pomocy psychologicznej, a najlepiej psychoterapeutycznej. Dobrze prowadzona terapii psychodynamiczna pozwoli Pani na znalezienie przyczyn leków i przepracowanie ich. Serdecznie pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/