Lęk przed samotnością w pokoju u 20-latki

Witam! Strasznie boję się być sama w domu.Mam różne lęki,czuje się jakby cały czas ktoś obok mnie był i mi się "psocił". W2008r.znalazłam w domu swojego tatę(alkoholika) i obwiniałam się za Jego śmierć bo nie spełniłam Jego ostatniej woli.W2010r. znalazłam mojego sąsiada zamordowanego w lesie.Niedawno w domu mojej siostry działy się dziwne rzeczy(spadające przedmioty itp.) trwało to ok.2-3 miesięcy. Nie wiem co się dzieję,gdzie mam się zgłosić i czy to jest jakaś choroba Z góry dziękuję za pomoc

Lęki różnego typu często bywają objawem trudności emocjonalnych, kryzysu, nieradzenia sobie z jakimiś trudnymi sytuacjami (np poczuciem winy po śmierci ojca). Z nerwicą lękową najlepiej radzić sobie z pomocą psychoterapeuty. Dlatego zachęcam do konsultacji u psychologa, psychoterapeuty i podjęcia pracy, która pomoże Pani pozbyć się lęku i poprawić funkcjonowanie a tym samym poczucie satysfakcji, wartości itp.

Witam,
przeżyła Pani wiele bardzo trudnych, może nawet wręcz traumatycznych doświadczeń, to może mieć wpływ na Pani zdrowie, na Pani obecny stan, warto jest to leczyć. Trudno o diagnozę przez internet, ale istnieją także pewne jednostki diagnostyczne dla osób po ciężkich przeżyciach stresowych. Z drugiej strony nie dziwnym jest fakt, że osoba po tak wielu bardzo trudnych przeżyciach reaguje na nie i pogarsza się jej samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Radziłabym odejście od myślenia w kategoriach choroby (patologii) a raczej zajęcie się i pomoc sobie w poradzeniu sobie z tymi trudnymi doświadczeniami. W końcu każdy człowiek ma swoje granice wytrzymałości, a Pani wytrzymałość została wystawiona na naprawdę ciężką próbę. Istnieją formy pomocy dla osób bardziej przez los doświadczonych. Na pewno także psychoterapia będzie ważna. Radziłabym poszukać pomocy w Poradniach Zdrowia Psychicznego (proszę poszukać odpowiednich dla swojego miejsca zamieszkania, dowiedzieć się o warunki skierowania, czasami potrzebne jest skierowanie od lekarza psychiatry). Warto zresztą i tego lekarza odwiedzić, dokona on diagnozy i zaproponuje dalsze leczenie. Generalnie Poradnie Zdrowia Psychicznego to ośrodki (refundowane z NFZ), które czuwają nad zdrowiem psychicznym, proponują pomoc lekarza psychiatry i psychoterapeutów, często w pierwszej kolejności potrzebny jest kontakt z lekarzem psychiatrą, ale proszę się tego nie obawiać, to lekarz, który ma szczególną uwagę na stan psychiczny, doświadczenia osoby, a dodatkowo może Pani zyskać, moim zdaniem bardzo Pani potrzebną pomoc psychoterapeutyczną. Zachęcam do szukania pomocy w takich miejscach są to miejsca, których celem jest czuwanie nad zdrowiem psychicznym, które także na skutek rożnych trudnych przeżyć możne zostać nadszarpnięte, a warto o nie dbać! Pozdrawiam.

Witam. To rzeczywiście niesamowity splot wydarzeń i sytuacji, wobec których można czuć się bezradnym i wystraszonym. Radziłabym zgłosić się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty, ponieważ znajdzie tam Pani właściwe zrozumienie.