Witam, Panią. Wydaje się, że to Pani naturalna reakcja na śmierci bliskich osób, trudno byłoby nie zareagować, nie mysleć o tym. Jednakże czuje Pani, że wpadła w pułapkę paniki na ten temat. Tropi Pani ślady ewentualnych schorzeń, poszukuje w internecie informacji na ten temat i niepotrzebnie się nakręca. To Pani nie pomaga. Temat śmierci i odchodzenia jest fundamentalnym pytaniem, które dotyczy nas wszystkich, ale nie jest dobrze, jeśli psuje radość życia i pogarsza jego jakość. Wydaje się, że naprawdę docenić życie można dopiero wtedy, kiedy w jakiś sposób pogodzimy się z jego końcem. Może pomocna byłaby próba pożegnania się z tymi osobami, których śmierć tak Panią dotknęła. Pomyślenie o nich nie w kontekście przedwcześnej straty i doznanego cierpienia, ale tego, że mogła ich Pani znać, że wpłynęli na Pani życie, że może ich Pani pamiętać z fajnych momentów. To delikatna kwestia, jeśli będzie Pani z tym trudno, może warto byłoby poszukać pomocy u jakiegoś specjalisty i wspólnie opłakać tych, co odeszli. Trzymam za Panią kciuki.
Dzień dobry, rozumiem, że śmierć bliskich osób uprzytomniła pani własną śmiertelność i wiążący się z tym strach. Jeżeli sytuacja w ciągu najbliższych tygodni pani stan nie wróci do normy zachęcam do kontaktu z psychologiem. Psycholog - psychoterapeuta może pomóc przepracować obecną sytuację. Pozdrawiam.
Proszę umówić się na spotkanie z psychologiem poznawczo-behawioralnym, który pomoże (i nauczy Panią) radzić sobie z tym właśnie "nakręcaniem się", o którym Pani pisze. Można się tego efektywnie pozbyć. Kwestia tylko, aby znaleźć dobrego specjalistę z odpowiedniego do tego przypadku nurtu (właśnie poznawczo-behawioralnego). Jeżeli nie ma w Pani okolicy tego rodzaju specjalistów, można poszukać np. konsultacji online. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Proszę udać się do np.: Poradni Leczenia Nerwic / Poradni Zdrowia Psychicznego - gdzie najpierw zbada Panią lekarz, a następnie zaproponuje odpowiednie postępowanie (np.: psychoterapię).
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Stany lękowe i napady paniki u 18-latki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Lęk przed śmiercią – odpowiada Paulina Witek
- Jak pozbyć się lęku przed chorobą? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Lizanie rany a nosicielstwo wirusa HIV – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Lęk przed śmiercią członków rodziny – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak poradzić sobie z ciągłym lękiem o swoje zdrowie i życie? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Lęk przed śmiercią bliskiej osoby – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Lęk przed samochodami po wypadku – odpowiada Mgr Katarzyna Fiszer
- Ciągłe myślenie o osobach zmarłych i śmierci u 56-latka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Odczuwanie lęku przed zachorowaniem na poważną chorobę psychiczną – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Psycholog - kim jest i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykszta
Najbardziej pomocni lekarze i specjaliści - wrzesień 2016
Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Najbardzie
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy