W jaki sposób pokonać lęki?

Witam. Mam 23 lata, jestem mężatką, matką, a boję się różnych rzeczy. Od małego byłam strachliwa, ale powoli te lęki zaczynają utrudniać mi życie. Nie zasnę, gdy jestem sama w domu, nawet przy lampce, którą palę całą noc. W nocy boję się sama iść np do kuchni bądź łazienki. Nie odwracam się plecami do otwartych drzwi i gdy jest ciemno nie wychodzę sama z domu. Czasem mam wrażenie, że ktoś będzie za mną stał, gdy się odwrócę tyłem... Jak pokonać te infantylne lęki?

Szanowna Pani, mam wrażenie, że lęki, których Pani doświadcza nie są infantylne ale świadczą o zaburzeniach lękowych. Warto byłoby skonsultować to z psychiatrą i psychologiem. Nawet jeśli Pani problemy nie zostaną zdiagnozowane jako zaburzenia lękowe to i tak zachęcam do wizyty w gabinecie psychologicznym. Psycholog pomoże Pani zanalizować ich przyczyny oraz wypracować skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. Pozdrawiam, Monika Wysota