Jak radzić sobie z lękiem przed samotnym przebywaniem w domu?

Witam! Zapewne wyda się to śmieszne. Mój 'WIELKI 'problem pojawia się w momencie,gdy zostaje sama w mieszkaniu. Czuję napięcie, przechodząc z pokoju do kuchni-tak jakbym miała za chwilę zobaczyć w niej kogoś . Żeby czuć się pewniej zamykam drzwi zostawiając klucz w zamku i przechodzę całe mieszkanie. I zamiast cieszyć się wolnym łóżkiem,gdy chłopak wychodzi o świcie do pracy- ja czuwam przy zapalonym świetle i ciężko jest mi zamknąć oczy.Czasami "coś mi się wydaje". Coś się poruszy,coś usłyszę. I w tym momencie moje serce zaczyna szaleć. Normalne czynności są dla mnie utrudnieniem, boję się zagłuszyć ciszę np. Włączam odkurzacz, sprzątam i nagle panicznie się odwracam,mając wrażenie że ktoś stoi za mną. Byłam pewna,że to jest chwilowe i że wyrosnę z tego,ale nie jestem sobie w stanie poradzić. Drugim problem jest wyjście między ludzi, do sklepu. Czuje się jak "dzikus"który jest pierwszy raz na zakupach i nie wie co kupić. Czuje się osaczona ? Nie wiem czy to jest prawidłowe określenie.. mam wrażenie jakby ludzie się na mnie patrzyli lub coś mówili.. Moja pewność siebie w tym momencie znika,choć podobno mam jej aż za dużo. Tak jakbym w samotności stawała się inną osobą a gdy tylko ktoś jest przy mnie- wszystko wraca do normy .. proszę o radę,jak mogę sobie radzić? Jak pokonać słabości?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuje Pani za kontakt i za zaufanie :)

Zaprezentowane przez Panią symptomy wskazują na zaburzenia lękowe - wymagają osobistej konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu, bez skierowania, lub prywatnie) celem diagnostyki symptomatycznej oraz leczenia (najlepiej, psychoterapia poznawczo-behawioralna).

Proszę już nie czekać i sięgnąć po potrzebne Pani wsparcie specjalistyczne.

Tak nie musi być!

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com
Tel. 502 749 605

Witam
Opisany problem nie jest wcale śmieszny . Napady lęku i paniki mają zawsze wielowątkowe i złożone podłoże i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Proponuję poszukać doświadczonego terapeuty, aby w procesie terapeutycznym rozkminować to, co powoduje niepokój i lęki, przyjrzeć się swoim emocjom, poznać przyczyny swojego stresu i uporządkować to, co nieuporządkowane , co w konsekwencji przyniesie większy spokój i satysfakcję z życia.
Pozdrawiam
Anna Szyda