Jak walczyć z lękiem o zdrowie?

Witam, jakieś pół roku temu moja mama zachorowała na raka piersi w wyniku którego musiala mieć amputowana pierś. To wydarzenie zbiegło się z usuwaniem niegroźnej zmiany także u mnie. Od tej chwili ciągle towarzyszy mi lęk o zdrowie nie tylko mamy, ale i moje. Mam wrażenie, że lada chwila zdarzy się tragedia. Brak mi poczucia bezpieczeństwa, zaczynam popadać w nerwice. Wykańcza mnie bezradność i lęk. Przez jakiś czas byłam silna, ale nagle coś we mnie pękło. Proszę o radę, jak sobie pomóc.

Witam serdecznie, w takiej sytuacji powinna Pani zgłosić się na psychoterapię zanim będzie za późno-
Jest Pani poddana w tej chwili stresowi, myśli Pani katastroficznie i negatywnie.
Rzeczywiście morze wywiązać się nerwica lękowa. Na mojej stronie na tym portalu znajdzie Pani artykuł o stresie i wywiad na temat nerwicy. Radziłbym się z tym zapoznać.
A mama Pani, czy chodzi na psychoterapię lub inny rodzaj wsparcia psychicznego po usunięciu piersi ? Takie wsparcie oferowane jest przez kluby Amazonek w Polsce.
Pozdrawiam miło

Witam Panią
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą
nerwicy lękowej.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach
szczególnie obciążających, na plan pierwszy
wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd
u Pani lęk przed chorobą.
Przykre doświadczenia z przeszłości wywołały u Pani
bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Każdy lęk, również ten przed zachorowaniem,
a co za tym idzie przed śmiercią,
przyczynia się do odczuwania różnych
nieprzyjemnych objawów somatycznych,
które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia
lękowe, należy dotrzeć do źródła
problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią.
Rozumiem, że w ostatnim czasie Pani i mama miałyście do czynienia z choroba nowotworową, oczywiście w różnym wymiarze, co prawdopodobnie spowodowało niepokój i wysoki poziom lęku u Pani.
Na chwilę obecną, po pół roku od tych zdarzeń odczuwa Pani brak bezpieczeństwa i niepokój.
Obawiam się, że nie ma metody, dzięki której mogłaby Pani sama sobie z tym poradzić. Są jednak specjaliści - psychoterapeuci mający doświadczenie w pomaganiu w takich sytuacjach.
Sugeruję, aby udała się Pani do psychoterapeuty, który pomoże Pani zająć się okiełznaniem lęków i dzięki któremu odzyska Pani stabilizację i spokój w swoim życiu.

Proszę nie zwlekać z konsultacją. Trzymam kciuki.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.