Stany lękowe i depresyjne oraz lęk o swoje zdrowie

Bardzo się boję, że mam raka. Odczuwam pieczenie, gdy poruszam językiem i wyczulam kulkę pod zuchwa jakby węzeł chłonny. Miałam już tak, ale przeszło samo, a teraz znowu wróciło. Mam też stany lękowe i depresyjne, słyszę lekkie szumy w uszach ,boli mnie głowa w różnych miejscach. Czytałam o chloniaku i panicznie się boję, że go mam, robiłam morfologie w zeszłym tygodniu, oraz ob i wyszło ok, ale pomimo to boję się raka. W nocy budzę się z lękiem, że już umieram. Nie wiem co robić

Witam. Jeśli wykluczy się faktyczną chorobę to takie lęki wskazują na kłpot natury psychicznej i często nerwicę a wtedy potrzebna jest pomoc psychiatryczno- psychologiczna.

Witam Panią serdecznie. To co Pani dolega to zaburzenia lękowe. Są one nieprzyjemne zarówno dla Pani, jak też zapewne dla Pani bliskich. Z tego powodu traci również Pani bardzo dużo energii, którą mogłaby Pani poświęcić zabawie, nauce, czy pracy. Zaburzenia te są na tle emocjonalnym, co nie znaczy, że nie powinna Pani kontrolować zdrowia fizycznego, co z resztą Pani robi. Metodą leczenia jest podjęcie psychoterapii. Mamy wiele różnych metod psychoterapii, ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Może ją Pani podjąć prywatnie lub z refundacji NFZ (tu zapewne bedzie długa kolejka). Proszę poszukać terapeuty, który ma duże doświadczenie, a na pewno w pełni ukończoną szkołę psychoterapii (4 letnią). Podejmując leczenie pozna Pani przyczyny swoich lęków, skontaktuje się z emocjami, których się Pani obawia i zacznie spokojniej i bardziej świadomie żyć. Wszystko w Pani rękach. Ja życze powodzenia. Małgorzata Danielewicz