Co może znaczyć taki nadmierny lęk o swoje zdrowie?

Mam 33 lata. Rok temu urodziłam dziecko. Od 2 lat zajmuje się domem, nie chodzę do pracy. Regularnie (3 lub 4 dni w tyg) uprawiam sporty siłowe. Pochodzę z rozbitej rodziny, gdzie ojciec jest alkoholikiem. Zauważyłam, ze od ciąży jestem przeczulona na punkcie swojego zdrowia. Wykonuje badania profilaktyczne - wszystkie wychodzą w normie. Nie choruje na żadna przewlekła chorobę. Ostatni raz przeziębiona byłam dobrych kilka lat temu. Analizuje, każde odstępstwo od normy np. Siniak na nodze, który w mojej głowie jest już objawem białaczki. Kiedy czytam historię ludzi, którzy nagle zachorowali na śmiertelna chorobę, wpadam w panikę i wkręcam sobie taki scenariusz dla mojej rodziny. Wyszukuje w internecie objawy chorób i analizuje czy ja lub członkowie rodziny je maja. Nie potrafię czasem pozbyć się myśli o chorobach, paraliżuje mnie to. Cała czas czuje niepokój, ze coś się stanie. Z czym taki stan umysłu może być związany ? Staje się to coraz bardziej uciążliwe, ponieważ nie pozwala mi to momentami cieszyć się życiem.

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię u psychologa psychoterapeuty jako sposób na poradzenie sobie z tą trudnością. Opisane objawy mogą świadczyć o zaburzeniu hipochondrycznym lub nerwicy lękowej i ich źródło najprawdopodobniej jest w tym momencie niedostępne na poziomie świadomym dla Pani. Nasza psychika działa w ten sposób, że wypiera na poziom nieświadomy nieakceptowane treści, lęki, konflikty wewnętrzne itp., który w momencie przepełnienia nimi wysyła do sfery świadomej impulsy w postaci objawów nerwicowych pozornie nie mających nic wspólnego z wypartymi treściami. Na poziomie świadomym zdajemy sobie wówczas sprawę z obecności objawów, ale nie potrafimy określić ich źródła. Przedstawione wyjaśnienie jest oczywiście trudne do zrozumienia, ale stanowi zarazem dobrą ilustrację mechanizmów zachodzących w psychice. Psychoterapia może wówczas stać się przestrzenią do badania tego, co tkwi w nieświadomości i może stopniowo uwalniać od objawów. Ciekawe jest to, że objawy pojawiły się w momencie gdy była Pani w ciąży i w tym miejscu można postawić kilka hipotez np. objawy hipochondryczne jako wyraz nadmiarowego lęku o dziecko.; nadmierne poczucie odpowiedzialności za własną rodzinę itp. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pani do specjalisty i zacznie następować poprawa.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą
zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości. `
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła właściwą
psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl