Czy mój lęk jest uzasadniony?
Witam. Od pewnego czasu mam pewien problem. Boje się, że jestem chora. Miałam robione wiele badań: morfoligia, glukoza, OB, CRP, echo przezprzelykowe (znaleźli dziurkę, mam PFO ale nic poza tym), miałam wykonywane TK glowy (dopóki nie dostałam wyników wmawialam sobie że mam guza mózgu, ale wyniki wyszły idealnie i zawroty głowy minęły z dnia na dzień). Teraz wmawiam sobie raka płuc, krtani, gardła. Czuję gule w gardle albo duszności. Ostatnio zamiast tego zaczęłam sobie wmawiać jakąś chorobę psychiczną albo schizofrenię (oglądałam o tym jakiś program i zaczęłam mieć natrętne myśli że zrobie coś sobie albo komuś). Kiedy tylko jakieś objawy chorobowe mi znikną to wmawiam sobie następne. Czy mój lęk jest uzasadniony? Powinnam się obawiać choroby psychicznej? Nikt w rodzinie nigdy nie miał z tym problemow.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu
Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą
zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości. `
Mogę Panią długo zapewniać, że Pani lęk nie jest uzasadniony,
ale wiem też, że za chwilę zacznie Pani wyszukiwać kolejne symptomy
potwierdzające chorobę, tzw. mechanizm błędnego koła.
Wykonywanie kolejnych badań ani dobre rady tu nie zadziałają.
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, hipochondrię,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,
Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl