Czy to może być nerwica u 20-latki?

Witam, od pewnego czasu tak właściwie od grudnia zaczęły mnie męczyć duszności, podejrzewam ze mogą one być na tle nerwowym, czuje się tak jakbym nie mogła złapać pełnego wdechu, i czuje się zmuszona do oddychania przez buzie, do tego robi mi sie strasznie słabo, czasami czuje zacisk w gardle i serce bije mi strasznie mocno obawiam sie cały czas ze mam jakis problem z płucami lub z sercem i stresuje mnie to jeszcze bardziej, mimo ze mam 19 lat i moje zdrowie wydaje sie być jak najbardziej w porządku mimo to cały czas sie boje ze sie uduszę łup zemdleje lub obawiam sie jakiejś innej poważniejszej choroby, dodam ze jestem hipochondrykiem od zawsze, a te duszności zaczęły sie pojawiać od grudnia gdy dostałam atak allergii, który spowodował utrudnione oddychanie mimo to nie był poważny i ustąpił 30 minut po zażyciu lekarstw podanych w szpitalu lecz od tamtej pory non stop obawiam sie ze zacznę sie dusić i nie daje mi to spokoju, czy to może być nerwica?

Witam Panią,

Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy, że Pani problem

jest natury psychologicznej.

Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających

stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie, wskazują

na zaburzenia lękowe, hipochondrię.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim poziomie

lęku o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem interpretowaniu

nawet najmniejszych przypadłości.

Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go z czymś,

co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić sobie

z nim bez specjalisty.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach powoduje,

że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej go ujarzmić, a to może

prowadzić do dalszych zaburzeń.

Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, hipochondrię, należy dotrzeć do źródła

problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.

Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem oraz do podjęcia

odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń nerwicowych i hipochondrii oraz ich konsekwencjami,

dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną

i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/