Czy może powinnam udać się do neurologa?

Dzień dobry. Podejrzewam, że mogę mieć problemy nerwicowe ale prosiłabym o poradę. Od kilku lat - zwykle okres wakacyjny mam problem z objawami neurologicznymi. W 2019 i 2919 mialam zaburzenia czucia w rękach tj. kłuvia, mrowienia - tak silne że ból był jak przy prawdziwych igłach. Dostawałam ataków paniki że choruję na SM. Utrzymywały się 2-3 mies i same znikały. Nasilały się w stresie. Zarówno w 2019 jak i 2020 neurolog wykluczył patologie i zasugerował, że to może być psychosomatyczne. Teraz od 2 tyg (przebyłam ogromny stres życiowy) mam maleńkie ale widoczne skurcze łydek oraz innych partii ciała. Przeczytałam, że może to być objaw sla i wpadam w panikę. W przypadku gdy zaczynam się stresować, a dzieje się to często to one są coraz silniejsze. Proszę o poradę - czy powinnam udać się do neurologa czy jednak zacząć przyjmować leki na wyciszenie?

Witam Panią,

Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających

stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie, wskazują

na zaburzenia nerwicowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu

i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia oraz błędnym,

przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych

przypadłości.

Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go

z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,

zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej

go ujarzmić, a to może doprowadzić do dalszych zaburzeń.

Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, hipochondrię,

należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.

Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem

oraz do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń nerwicowych i hipochondrii oraz ich konsekwencjami,

dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną

i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/