Czy to może być tle nerwowym?

Dzień dobry, Od około 3 miesięcy zauważyłam u siebie dość mocne bicie serca. Pojawia się ono przez większość dnia, zwiększa się ono w sytuacjach nawet małego wysiłku jak np. wstanie z łóżka, wejście po schodach lub przewrócenie się na drugi bok w łóżku. Bicie serca jest na tyle mocne że patrząc na koszulkę widzę jak ona podskakuje. Czy to może być coś poważnego czy po prostu na tle nerwowym? Jako osoba z hipochondrią bardzo zwracam na to uwagę i myślę o tym przez większość dnia. Nikt w rodzinie nie choruje na nic związane z sercem, a ja nie palę albo nie piję alkoholu.
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry.

Opisane objawy prawdopodobne są na tylne nerwicowym - zburzenia lękowe.

Aby wykluczyć inne schorzenia np sercowo naczyniowego wymagana jest konsultacja stacjonarna u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego, który przeprowadzi dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz badanie spoczynkowe EKG po którym oceni objawy kliniczne i zleci w razie nieprawidłowości dodatkową diagnostykę z krwi.

Warto również rozważyć założyć holter EKG 24 godzinny który w takich opisanych przez Panią objawów jest bardzo pomocną diagnostyką w zaburzeniach rytmu serca.

Przed wizytą warto wykonać podstawową diagnostykę aby na pierwszej wizycie lekarskiej lekarza miał już pierwsze wyniki a więc , morfologia z rozmazem, glukoza, ALAT, TSH, lipidogram, potas, sód, kreatynina, CRP.

Proszę nie lekceważyć opisanych objawów lecz zgłosić się do lekarza aby ustalić faktyczną przyczynę opisanych objawów i odpowiednie zastosowanie zaleceń lekarza.

Również może się okazać konsultacja kardiologiczna z badaniem ECHO serca ale to już zdecyduje lekarz po przeprowadzeniu badania fizykalnego i spoczynkowym EKG.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

Witam Panią,

Trudno postawić diagnozę bez przeprowadzenia badania lekarskiego.

Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny Pani dolegliwości

jest konsultacja z kardiologiem

Jeżeli tu też przyczyny zostaną wykluczone to znaczy, że opisane

przez Panią objawy mogą mieć podłoże emocjonalne

czyli natury psychologicznej.

Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających

stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie, wskazują

na zaburzenia lękowe.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim poziomie

lęku o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem interpretowaniu

nawet najmniejszych przypadłości.

Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go z czymś,

co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć

i poradzić sobie z nim bez specjalisty.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej

go ujarzmić, a to może prowadzić do dalszych zaburzeń.

Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe, hipochondrię,

należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.

Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem

oraz do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych i hipochondrii oraz ich konsekwencjami,

dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/