Czy te objawy wskazują na nerwicę lękową?

Po śmierci bliskiej osoby zmagam się z dziwnymi objawami ze strony organizmu. Odczuwam prawie cały czas niepokój, obawę o to, że coś może mi się strać. Lęk przed chorobą/śmiercią, uczucie jakbym była chora. Pojawiły się tez problemy z bezsennością tzn. zasypiałam na godzinę i ze snu wybudzały mnie ataki, gdzie miałam podwyższone tętno, pieczenie w klatce piersiowej oraz odczuwałam ból jakby całego ciała. Oczywiście przy tym obawa o zwał lub zbliżająca się śmierć. Ponownie zasypiałam tylko w godzinach porannych (sen 6-11). W dzień, gdy jestem czymś zajęta jest w miarę dobrze. Ataki nie pojawiają się wcale lub bardzo rzadko. Zwykły ból w plecach czy chwilowe mdłości powodują we mnie strach przed chorobą lub śmiercią. Wykonałam badania z krwi i wyszły dobrze. Jedynie poziom TSH 3,058 zbyt wysoki dla mojej grupy wiekowej, gdzie norma 0,38- 5,33. Czy to nerwica lękowa?
KOBIETA, 26 LAT 4 miesiące temu

Witam Panią,

Tak. Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających

stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie i życie, wskazują

na zaburzenia lękowe.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim poziomie

lęku o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem interpretowaniu

nawet najmniejszych przypadłości.

Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go z czymś,

co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić sobie

z nim bez specjalisty.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach powoduje,

że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej go ujarzmić,

a to może doprowadzić do dalszych zaburzeń.

Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe, hipochondrię i tanatofobię, należy

dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.

Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem oraz do podjęcia

odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych i hipochondrii oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska

Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Dzień dobry.

Opisane objawy wymagają dokładnej diagnostyki i konsultacji psychologa klinicznego w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń lękowych lub innych schorzeń CUN.

Warto również poprosić o konsultację swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego aby wykluczyć schorzeń sercowo naczyniowego że względu na opisane przez Panią dolegliwości ze strony klatki piersiowej, prawdopodobnie są to objawy ze strony zaburzeń lękowych ale nic nie stoi na przeszkodzie aby to sprawdzić w badaniu fizykalnym i diagnostyki np EKG spoczynkowe.

Również na uwagę zasługuje podwyższone TSH które powinno zostać również z konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu który zleci dodatkową diagnostykę lub konsultację z lekarzem endokrynologa.

Proszę nie bagatelizować opisanych objawów lecz zgłosić się do wyżej wymienionych specjalistów którzy są odpowiedni do opisanych przez Panią objawów klinicznych w tym przypadku najważniejszym będzie dokładny zebrany wywiad, badanie fizykalne połączone z odpowiednią diagnostyką laboratoryjną, obrazową i tematami u psychologa.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk