Czy jestem hipochondryczką?

Mam problem z wmawianiem sobie chorób, gdziekolwiek poczuję jakiś ból, ukłucie, od razu robię badania w tym kierunku, mam za sobą już mnóstwo badań krwi, tomografię głowy, usg sprzed miesiąca. Ostatnio dowiedziałam się że w okolicy młoda dziewczyna zmarła na raka trzustki i znowu się boje, mam wrażenie że bolą mnie plecy tak jak ją.. dodam że na usg miesiąc temu wszystko było idealnie. Czy możliwe żeby coś mi było czy problem jest "w głowie"? Od rodziny ciągle słyszę że jestem hipochondryczką, czy mogą mieć rację?

Szanowna Pani,

jeśli badania były wykonane - diagnostyka i wyniki nie wskazują na choroby somatyczne, tzn. że jest Pani zdrowa fizycznie. Cierpi Pani z powodu lęku o zdrowie - lęku przed chorobą, nieszczęściem jaki może Panią spotkać w najbliższym czasie, w związku z tym ma Pani potrzebę ciągłego kontrolowania ciała, badania i chodzenia od lekarza do lekarza, w celu ochronienia się przed katastrofą - przed śmiertelną chorobą. Błędne koło spowodowane jest lękiem przed zachorowaniem i gotowość z tym związana - ciągle doszukiwanie się dowodów - objawów ciężkiej choroby (zawał serca, udar lub nowotwór). Dlatego chłonie Pani wszystkie informacje z tym związane - jest Pani nadmiernie skoncentrowana na sygnałach z ciała - fizjologicznych odczuciach. Uważa je Pani za oznaki patologii, co prowadzi do tworzenia „czarnych scenariuszy, wskazuje to na hipochondrię. Wskazana jest dla Pani psychoterapia jako forma pomocy - polecam paradygmat poznawczo - behawioralny - wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu w/w symptomów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Witam Panią,
Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy,
że Pani problem jest natury psychologicznej.
Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się
na własnym ciele, na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych
symptomów potwierdzających stan chorobowy.
oraz ciągły lęk o własne zdrowie,
wskazują na zaburzenia nerwicowe.
Objawy, które Pan opisuje, w tym koncentrowanie się
na własnym ciele, na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych
symptomów potwierdzających stan chorobowy.
oraz ciągły lęk o własne zdrowie,
wskazują na zaburzenia nerwicowe.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości.
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i co raz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, hipochondrię,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych i hipochondrii
oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
https://psycholog24online.pl/