Jak wyleczyć się z tej hipochondrii?

Już nie wiem co mam robić. Z dnia na dzień dostałam dwa lata temu ataków paniki "z nikąd". Po roku ataki minęły i pojawiają się sporadycznie oraz są lekkie. Jednak nie one są problemem. Nabawiłam się obaw o swoje zdrowie. Jestem hipohondryczką. Wcześniej moje obawy polegały na skupieniu się na doznaniach wywołanych lękiem: kołotanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne zmęczenie, osłabienie, bezseność, problemy gastryczne, drżenie rąk, uczucie osłabienia kończyn itp. Byłam przebadana z u ogroma specjalistów w tym także byłam 3 razy w szpitalu. Po szczepionce Phizer dostałam mocnych kołatań serca po paru dniach, których nie dało się zbić przez co moje lęki o zdrowie bardzo się pogorszyły. Jednak teraz nawet zwykłe zapalenie zatok powoduje że odczuwam ogromny lęk przed powikłaniami itp. Nie daje mi to spokoju. Cały czas płaczę, wyobrażam sobie najgorsze scenariusze, nie mogę się skupić, mam trudności z zasypianiem, czytam artykuły i może nie wmawiam że mam jakieś choroby tylko boje się powikłań najzwyklejszych chorób takich jak choćby zwykłe infekcje. np. Infekcja układu moczowego - zakażenie nerek - sepsa - śmierć. Mam tego strasznie dosyć. Zdaje sobie sprawę jak głupie jest moje myślenie, znam wiele technik relaksacji, biorę leki na uspokojenie (te od psychiatry zawsze skutkowały skutkami ubocznymi nawet po miesiącu także nie mam jak ich brać), chodzę na terapię od roku, jednak i to nie pomaga. Co robić? Tracę już siły.

Witam Panią,

Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy,

że Pani problem jest natury psychologicznej.

Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających

stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie, wskazują

na zaburzenia nerwicowe.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim poziomie

lęku o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem interpretowaniu

nawet najmniejszych przypadłości.

Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go z czymś,

co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić sobie

z nim bez specjalisty.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej

go ujarzmić, a to może doprowadzić do dalszych zaburzeń.

Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, hipochondrię,

należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Jeżeli roczne leczenie farmakologiczne połączone z psychoterapią

nie przynosi żadnych efektów, należy pomyśleć o zmianie metody leczenia.

Zachęcam Panią do kontynuowania terapii .

Jednak terapię należy zmodyfikować!

Ewentualnie należy rozważyć podjęcie psychoterapii w innym nurcie,

takiej psychoterapii, która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,

w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie,

a Pani odzyska równowagę wewnętrzną, umiejętność konstruktywnego

kontrolowania własnego życia oraz spokój i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/