Jak poradzić sobie z hipochondrią?

Witam, kilka miesięcy temu wyczułem u siebie niewielki przesuwalny węzeł chłonny pod żuchwą. Po konsultacji z internetem zacząłem szukać ich także we wszystkich innych możliwych miejscach, a jako że jestem osobą bardzo szczupłą, wyczułem niewielkie, przesuwalne węzły na szyi oraz w pachwinach. W pachwinie wyczułem dwa węzły położone dość blisko siebie. Internet zasugerował najgorszą wersję - nowotwory, i tu się zaczął cyrk, siedzenie i czytanie o objawach non stop. Wyszukawszy informacje, że objawem może być świąd skóry zacząłem odczuwać u siebie od zaraz nadmierny świąd, wiadomo każdego coś zaswędzi, ale chyba zacząłem na to zwracać zbyt wielką uwagę. Po jakimś czasie udałem się do radiologa na usg wynik brzmi następująco -,, Węzły chłonne szyjne niepowiększone o długości do 18mm, podżuchwowe niepowiększone długość do 18 mm, pachwinowe niepowiększone długość do 14mm - wszystkie o prawidłowej echostrukturze. ,, Znalazłem też niewielki przesuwalny węzeł na łopatce, myślę że może on być zwłókniały, ponieważ znajduje się niedaleko miejsca gdzie miałem wycinaną brodawkę. I tu moje pytanie, czy te wyniki powinny mnie uspokoić i mam przestać się zamartwiać nad tym i zacząć normalnie funkcjonować? Czy świąd może być spowodowany moją bardzo hipochondryczną postawą ? Dodam, że wmawiałem sobie wcześniej już kilka chorób, czy mam się czym przejmować ?

Witam Pana,
Objawy, które Pan opisuje wskazują na zaburzenia lękowe.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą
zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości. `
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć hipochondrię i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął właściwą
psychoterapię.
Dlatego zachęcam Pana do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl