Czy takie twarde miejsca po obu stronach piersi to powód do niepokoju?

Dzień dobry, mam 27 lat i niestety hipochondrię. Przy „nakręceniu się” na badanie piersi wyczułam jakby dwa twarde guzki na dole piersi po obu stronach. Guzki nie są okrągłe - są bardziej owalne. Jestem osobą otyłą i mam duże piersi, w związku z czym wstyd mi iść z tym do lekarza. Czy takie twarde miejsca po obu stronach (w tej samej lokalizacji na lewej, jak i prawej piersi) to powód do niepokoju? Czy może po prostu wyczułam jakieś zgrubienia na żebrach? Sama nie wiem co myśleć.
KOBIETA, 28 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety jedynie w oparciu o sam opis nie można stwierdzić jednoznacznie, co oznaczają te zmiany wyczuwalne w piersiach. Proszę się nie zniechęcać do wizyty ginekologicznej. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, aby móc ustalić przyczynę problemu.

W tej sytuacji prawdopodobnie lekarz skieruje Panią na badanie usg piersi. Jest to nieinwazyjne, bezbolesne badanie obrazowe, które pozwala na szybkie wykrycie wszelkich niepokojących zmian. Takie badania warto wykonywać kontrolnie min. raz w roku. Na tej podstawie lekarz oceni, czy konieczne są jakieś dalsze kroki, czy jednak wszystko jest w porządku i nie wymaga Pani żadnego leczenia.

Z pytania wynika również, że cierpi Pani na hipochondrię, nie ma natomiast informacji, czy były podjęte jakieś kroki w zakresie jej leczenia. Ta choroba często bowiem daje różne objawy somatyczne i sprawia, że pacjent często odczuwa nieuzasadniony lęk o swoje zdrowie. W tym przypadku warto byłoby dodatkowo skonsultować się z psychoterapeutą, aby podjąć odpowiednie leczenie tej przypadłości.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania o zbliżonej tematyce zadane przez innych użytkowników serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wykryc-guzki-w-piersi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-piersi-i-wyczuwalny-guzek-u-21-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.