Jak radzić sobie z silnym lękiem przed nowotworem?

Strasznie boję się, że albo ja albo ktoś z mojej rodziny zachoruje na nowotwór. Do tego stopnia,że cały czas wykonuje jakieś badania. Robię je sobie dzieciom namawiam męża. Przy tym nawet jeśli lekarz mówi,że wyniki są dobre ja wyszukuje jakiś odchylow w badaniu i się martwię. Ostatnio robiłam 3,5 leniemu synowi usg wezlow chlonnych jeden ma powiekszony 18 x9 mm ale radilog mówi że jeszcze w granicy normy I, że to zwykły wezel i narazie nic z tymnie robić ja stałe go macam czy jemu nie rośnie. Oparzylam sobie jezyk zapomniałam zobaczyłam po kilku godzinach i wyczytałam w internecie ,że to może być rak. Umówiłam się w tym czasie do rodzinnego i dwóch laryngologow. Nie mogę normalnie funkcjonować. Zaniedbuje pracę domowe bo siedzę w internecie i szukam przyczyn jakiś objawowo które mamy albo możemy mieć. Do tego przez to zamartwianie się nie mogę jeść. W ciągu roku schudłam 12 kg chciaz nie byłam gruba . Wiem,że to już nie jest normalne ale za chwilę i tak coś wynajduję nowego i znowu się martwię. Mam przerwy jednodniowe kiedy naprawdę o tym nie myślę ale gdzieś coś usłyszę w radiu albo TV i już mam czarne myśli. Strasznie mnie to męczy.

Witam Panią,

Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy, że Pani problem

jest natury psychologicznej.

Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających

stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie, wskazują

na zaburzenia nerwicowe.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim poziomie lęku

o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem interpretowaniu

nawet najmniejszych przypadłości.

Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go z czymś, co go spowodowało,

dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach powoduje,

że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej go ujarzmić,

a to może doprowadzić do dalszych zaburzeń.

Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, hipochondrię, należy dotrzeć

do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.

Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem

oraz do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń nerwicowych, hipochondrii oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Proszę pilnie skontaktować się z psychiatrą. Myślę, że dobry specjalista pozwoli Pani zwalczyć lęk i podnieść komfort życia.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

to co obecnie przeżywasz zdecydowanie mocno wpływa na Twoje życie. Z wiadomości którą tutaj umieściłaś wynika, że niezwykle ciężko jest Ci funkcjonować z tak trudnym problemem psychologicznym, co całkowicie rozumiem. Jesteś niezwykle dzielna, że postanowiłaś poszukać gdzieś pomocy i przede wszystkim masz świadomość tej trudności.

Najważniejsze jest w tym momencie zadbanie o Twój spokój. Bardzo pomocne, w tym wypadku, może okazać się skorzystanie ze wsparcia psychiatry. Leki będą wstanie nieco wyciszyć Twoje obawy i pozwolą Ci na coraz lepsze funkcjonowanie.

Aby wszystko było trwałe i ugruntowane potrzebna jest również terapia. W przypadku trudności które opisujesz, zalecałabym terapię poznawczo-behawioralną, która pozwoli zrozumieć przyczynę problemu, a także nauczy Cię nie wpadać w pewnego rodzaju zamknięte koło silnych zmartwień. To bardzo skuteczna metoda terapeutyczna, która świetnie działa właśnie w takich przypadkach.

Ważne jest także, abyś wiedziała kiedy i w jakim momencie Twojego życia pojawił się ten lęk o zachorowanie na raka. Może miało na to wpływ jakieś wydarzenie z dzieciństwa lub jakaś niedawna sytuacja? A może coś traumatycznego miało miejsce ostatnio co wywołało te obawy?

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Gdybyś miała dodatkowe pytania lub chciała porozmawiać, napisz na https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog gdzie serdecznie Cię zapraszam.

Witam Panią,

Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających

stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie, wskazują

na zaburzenia nerwicowe.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim poziomie lęku

o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem interpretowaniu

nawet najmniejszych przypadłości.

Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go z czymś,

co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,

zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej

go ujarzmić, a to może doprowadzić do dalszych zaburzeń.

Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, hipochondrię, należy dotrzeć

do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwą psychoterapię.

Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem

oraz do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń nerwicowych i hipochondrii oraz ich konsekwencjami,

dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/