Czy to może być spowodowane zmianami hormonalnymi?
Dzień dobry, kilka dni temu wyczułam guza w piersi. Jest "przesuwalny", trochę bolesny i powoduje dyskomfort np przy poruszaniu ręką. Pierś jest trochę powiększona. Kilka lat temu miałam stwierdzony niezłośliwy nowotwór piersi. Guzek został wtedy usunięty. Obecnie jestem przed miesiączką. I tutaj moje pytanie: czy powinnam jeszcze przed wystąpieniem miesiączki udać się na usg piersi i do onkologa? Czy to może być spowodowane zmianami hormonalnymi przed okresem i lepiej odwiedzić lekarza później?

KOBIETA, 28 LAT 7 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
w obliczu tego, co Pani opisała i z uwagi na historię medyczną, zdecydowanie zalecamy konsultację z lekarzem jak najszybciej. Guzki w piersi, nawet te przesuwalne i lekko bolesne, zawsze wymagają dokładnej oceny, szczególnie jeśli w przeszłości miała Pani nowotwór piersi.
Mimo że pewne zmiany w piersiach mogą faktycznie być związane ze zmianami hormonalnymi przed okresem, obecność nowo wyczuwalnego guzka zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Nie należy opóźniać wizyty u specjalisty, szczególnie jeśli guzek powoduje dyskomfort czy ból.
Lekarz może zalecić odpowiednie badania i, jeśli to konieczne, dalsze kroki diagnostyczne lub lecznicze.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi