Dzień dobry,
przede wszystkim cieszę się, że poszukuje Pani pomocy. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak bardzo uciążliwe i przykre muszą być dla Pani objawy, które uniemożliwiają Pani zdobycie wymarzonej pracy i późniejsze funkcjonowanie w niej.
Istnieją różne sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy - ale w sytuacji, w której przyjmuje on postać bardzo nasilonego lęku i objawów fizycznych, niezbędna jest na początku pomoc profesjonalisty i dotarcie do przyczyn tych objawów. Powody, dla których tak się Pani czuje, mogą być różne: być może Pani samoocena w jakimś obszarze nadal jest obniżona (nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę) i Pani organizm reaguje tak na lęk przed porażką. Może być i tak, że doświadcza Pani zaburzeń lękowych (dawniej określanych jako "nerwica"), które dają o sobie znać właśnie w Pani funkcjonowaniu zawodowym.
Zdecydowanie warto pomyśleć o powrocie do spotkań z psychologiem lub psychoterapeutą, aby wraz z profesjonalistą poszukać przyczyn tych trudności i wypracować sposoby na radzenie sobie z nimi. Pisze Pani o tym, że dzięki terapii uporała się Pani z objawami depresji, ale nie pomogła ona na objawy stresowe związane z pracą. Być może jest tak dlatego, ponieważ wcześniejsza praca z terapeutą skupiała się właśnie na zniesieniu objawów depresyjnych, a lękowi nie była poświęcana większa uwaga na spotkaniach. Możliwe też, że wcześniejsza terapia była np. zbyt krótka lub z innego powodu nie dała Pani narzędzi do kontrolowania swojego stresu i lęku. Powrót do spotkań ze specjalistą nie jest niczym rzadkim i nie jest w żadnym stopniu powodem do wstydu. Tak, jak uporała się Pani w przeszłości z zaburzeniami nastroju, tak może Pani uporać się z pomocą specjalisty z lękiem i odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem. Jeżeli jest Pani zadowolona z wcześniejszego psychologa/psychoterapeuty i ma do niego zaufanie, warto poprosić go teraz o spotkanie. Wspólnie ustalicie, czy on/ona może Pani pomóc z objawami stresu, czy też lepiej będzie poszukać innego specjalisty. Ogromną pomocą dla Pani może się okazać także lekarz psychiatra. Leki przeciwlękowe nowej generacji nie uzależniają, a mogą doraźnie znacznie złagodzić Pani objawy. Dzięki temu będzie mogła Pani podjąć kolejne próby zdobycia pracy jeszcze w trakcie spotkań z psychologiem/terapeutą i przed uzyskaniem trwałej poprawy. Zachęcam Panią do rozważenia konsultacji psychiatrycznej.
Życzę powodzenia i dużo siły.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak radzić sobie z lękiem przed spotkaniami? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak radzić sobie z niepokojem i lękiem? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak radzić sobie z nadpobudliwością i lękami? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak radzić sobie z lękiem przed zmianą pracy? – odpowiada mgr Anna Demarczyk
- ,Jak radzić sobie ze strachem, lękiem i niepokojem? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak radzić sobie z lękiem przed śmiercią? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Silny lęk przed rozmowami telefonicznymi – odpowiada Mgr Ewa Czernik
- Jak leczyć paniczny lęk przed pójściem do pracy? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy ten lęk to objaw depresji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z lękiem przed omdleniem? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Glassofobia - przyczyny, objawy i leczenie
Glassofobia to lęk przez wystąpieniami publicznymi
Rodzaje psychoterapii - indywidualna, grupowa, rodzinna
Psychoterapia indywidualna polega na spotkaniach t