Jak radzić sobie z lękiem w pracy?

Witam, Nie mogę znaleźć pracy, ponieważ paraliżuje mnie stres. Przed każdą rozmową kwalifikacyjną stres jest tak silny, że od rana pojawia się silna biegunka i wymioty, które nie chcą ustąpić. Nie jestem w stanie w żaden sposób zapanować nad stresem, w związku z czym na rozmowach (o ile nie wybiegam do toalety) nie wypadam dobrze. Raz udało mi się podjąć pracę przez pół roku, jednak dolegliwości pojawiały się już wtedy codziennie. Byłam wykończona... Odbyłam już jedną terapię półroczną związaną z innym tematem: depresją. Pod tym kątem czuję się dobrze, odzyskałam poczucie własnej wartości, a problemy zostały przepracowane. Nic jednak nie pomaga na te objawy stresowe związane z pracą (nawet jeśli stanowisko na które aplikuje jest dla mnie wymarzone i idealne lub jest to praca tymczasowa/nie wymagająca kwalifikacji). Proszę o pomoc.

Mgr Marta Sak Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,

przede wszystkim cieszę się, że poszukuje Pani pomocy. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak bardzo uciążliwe i przykre muszą być dla Pani objawy, które uniemożliwiają Pani zdobycie wymarzonej pracy i późniejsze funkcjonowanie w niej.

Istnieją różne sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy - ale w sytuacji, w której przyjmuje on postać bardzo nasilonego lęku i objawów fizycznych, niezbędna jest na początku pomoc profesjonalisty i dotarcie do przyczyn tych objawów. Powody, dla których tak się Pani czuje, mogą być różne: być może Pani samoocena w jakimś obszarze nadal jest obniżona (nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę) i Pani organizm reaguje tak na lęk przed porażką. Może być i tak, że doświadcza Pani zaburzeń lękowych (dawniej określanych jako "nerwica"), które dają o sobie znać właśnie w Pani funkcjonowaniu zawodowym.

Zdecydowanie warto pomyśleć o powrocie do spotkań z psychologiem lub psychoterapeutą, aby wraz z profesjonalistą poszukać przyczyn tych trudności i wypracować sposoby na radzenie sobie z nimi. Pisze Pani o tym, że dzięki terapii uporała się Pani z objawami depresji, ale nie pomogła ona na objawy stresowe związane z pracą. Być może jest tak dlatego, ponieważ wcześniejsza praca z terapeutą skupiała się właśnie na zniesieniu objawów depresyjnych, a lękowi nie była poświęcana większa uwaga na spotkaniach. Możliwe też, że wcześniejsza terapia była np. zbyt krótka lub z innego powodu nie dała Pani narzędzi do kontrolowania swojego stresu i lęku. Powrót do spotkań ze specjalistą nie jest niczym rzadkim i nie jest w żadnym stopniu powodem do wstydu. Tak, jak uporała się Pani w przeszłości z zaburzeniami nastroju, tak może Pani uporać się z pomocą specjalisty z lękiem i odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem. Jeżeli jest Pani zadowolona z wcześniejszego psychologa/psychoterapeuty i ma do niego zaufanie, warto poprosić go teraz o spotkanie. Wspólnie ustalicie, czy on/ona może Pani pomóc z objawami stresu, czy też lepiej będzie poszukać innego specjalisty. Ogromną pomocą dla Pani może się okazać także lekarz psychiatra. Leki przeciwlękowe nowej generacji nie uzależniają, a mogą doraźnie znacznie złagodzić Pani objawy. Dzięki temu będzie mogła Pani podjąć kolejne próby zdobycia pracy jeszcze w trakcie spotkań z psychologiem/terapeutą i przed uzyskaniem trwałej poprawy. Zachęcam Panią do rozważenia konsultacji psychiatrycznej.

Życzę powodzenia i dużo siły.